Zlatý retriever

Zlatý retriever, ľudovo nazývaný Golden alebo Zlaťák, pochádza z Veľkej Británie, zo Škótska. Podobne ako ostatné plemená retrieverov bol vyšľachtený na prinášanie a dohľadávanie malej, hlavne pernej zveri. Miluje vodu a všetko, čo s ňou súvisí. Pre svoju inteligenciu a priateľskú povahu sa z neho stal rodinný pes, ktorého môžete stretnúť aj ako pomáha handicapovaným ľuďom, a vďaka výbornému nosu i medzi záchranármi, či policajtmi.

Dalo by sa povedať, že tieto jeho vlastnosti sú zakliate v potrebe pracovať a pomáhať, a ak chceme, aby takým ostal, musíme mu dovoliť rozvíjať jeho samostatnosť a inteligenciu.

Načo je nám krásny, ale tupý pes bez iskry v oku? Doprajme mu, nech sa teší zo života na lúke, v poli, v lese, v rieke, v jazere, či v rybníku, napáchnutý všetkým možným, iným ako kozmetikou, nech neslúži ako bytový doplnok alebo záhradná dekorácia. Tešme sa spolu s ním zo života v rodinnom kruhu aspoň hrou na spôsob cvičenia tela i ducha.

Štandard plemena

Medzinárodne prijatá norma opisujúca ideálneho jedinca. Štandard a jeho zmeny sú definované krajinou pôvodu plemena.
Celkový vzhľad
Symetrický, vyvážený, aktívny, užitočný, vytrvalý; s nežným výrazom.
Charakteristika
Poslušný, inteligentný s prirodzenou chuťou do práce. Inteligentný neznamená, že mu stačí raz povedať a on bude automaticky poslúchať, ale skôr tak, že svoju inteligenciu využije opačným spôsobom :) Poslušnosť prichádza s vekom.

360-ppz_gr_standard

Povaha
Nežný, priateľský a dôverčivý.
Hlava a lebka
Vyvážená a pekne modelovaná, široká lebka bez hrubých čŕt; dobre posadená na krku, papuľa mohutná, široká a hlboká. Dĺžka tvárovej časti sa približne rovná dĺžke od pekne výrazného stopu po tylo. Uprednostňuje sa čierny nos. Lebka = kostená časť hlavy, zvyčajne chápaná od konca nosovej kosti po tylo. Stop = rozhranie nosa a lebky, miesto kde sa stretá nosová kosť s lebkou. Tylový hrboľ = vyvýšené miesto vzadu na lebke.
Oči
Tmavohnedé, pekne naširoko posadené s tmavými obrubami.
Uši
Stredne veľké, nasadené približne v úrovni očí.
Papuľa
Silné čeľuste s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým skusom, tzn. horné rezáky tesne prekrývajú spodné v pravom uhle s čeľusťami.Papuľa = nosová kosť a čeľuste, tvárová časť hlavy pred očami. Mäkká papuľa = jemný stisk zovretia prinášaného predmetu.
Krk
Primerane dlhý, suchý, svalnatý. Suchý vo význame priliehajúcej, neprevísajúcej kože bez záhybov, v tomto prípade krk bez laloku, podobne suchá hlava bez záhybov prevísajúcej kože.
Predok (predná línia)
Predné nohy rovné so silnými kosťami, plecia primerane položené vzadu, dlhé lopatky rovnako aj ramená, čím sú nohy pekne pod telom. Pevné lakte. Predná časť tela po trup okrem hlavy a krku. Pri pohľade zboku lopatka a rameno tvoria odvesny temer rovnoramenného pravouhlého trojuholníka s preponou rovnobežnou s predlaktím kolmou k zemi. Ramenný kĺb = medzi lopatkou a ramennou kosťou. Lakeť = kĺb medzi ramennou kosťou a predlaktím. Predlaktie = kosti prednej nohy medzi lakťom a zápästím. Záprstie = časť končatiny medzi zápästím a prstami. Zbiehavý postoj = vybočené lakte. Krivý postoj = zakrivené oblé predlaktie. Francúzsky postoj = roztvorené záprstie.

360-ppz_gr_text_1
Trup
Vyvážený, hustý; hlboký hrudný kôš. Rebrá hlboké, dobre klenuté. Rovná chrbtová línia. Hlboký hrudník = objemný s výrazne zaoblenými dlhými rebrami. Horná (chrbtová) línia = od kohútika po koreň chvosta. Kohútik = najvyšší bod chrbta tesne za šijou.
Zadok (zadná línia)
Bedrá a zadné nohy mocné a svalnaté, silné stehná, pekne zaúhlené panvové končatiny. Päty smerujú priamo dole, bez vbočenia alebo vybočenia. Kravský postoj nanajvýš nežiadúci.Zadná časť tela za trupom. Bedrá = časť tela po oboch stranách chrbtice za poslednými rebrami pred panvou. Pri pohľade zboku zjavný uhol v kolene a päte, od päty kolmo k zemi. Strmé panvové končatiny: nevýrazné zaúhlenie. Kravský postoj = päty k sebe, prsty od seba. Sudovitý postoj = do O, päty od seba. Rozbiehavý postoj = do A.
Laby
Okrúhle, podobné mačacím. Roztvorená labka = roztiahnuté prsty od seba. Lyžicovitá labka = zahnuté prsty, ako bager.

Chvost
Nasadený a nesený v línii chrbta, siahajúci po päty, na špičke neskučeravený. Chvost alebo tiež prút.
Krok/pohyb
Energický, dobre vedený. Priamy a pravidelný vpredu i vzadu. Dlhý krok bez známok konskej akcie vpredu. Krok: rytmus a spôsob kladenia nôh pri rôznych rýchlostiach. Konská akcia: vysoké dvíhanie predných nôh pri chôdzi.

360-pohyb

Osrstenie
Hladké alebo zvlnené, nie skučeravené, s výraznými zástavicami, hustá vodovzdorná podsada.
 Zástavica = predĺžené chlpy na ušniciach, chvoste, trupe alebo zozadu nôh. Zástavice sa upravujú, na ušniciach úplne skracujú. Podsada = hustá, jemná, kratšia srsť ukrytá pod dlhšou vrchnou srsťou.
Sfarbenie
Ľubovoľný odtieň zlatej alebo smotanovej, nie červenej ani mahagónovej. Dovolených pár bielych chlpov na hrudi.
 Smotanová, nie snehobiela, býva uvádzaná aj ako krémová, z anglického cream = smotana. V praxi sa rozlišujú 4 základné odtiene: smotanová, svetlozlatá, zlatá a sýtozlatá, alebo len 2: smotanová a zlatá. Sfarbenie šteniat je svetlé a farba v dospelosti (po  viacnásobnom presrstení ) sa dá odhadnúť podľa sfarbenia ušníc a piat, prípadne podľa pigmentácie podnebia. Vyfarbí sa až v dospelosti.
Veľkosť
Výška v kohútiku: psy 56 až 61 cm, sučky 51 až 56 cm.
 The Kennel Club UK nešpecifikuje hmotnosť, ale zlatý retriever má pôsobiť dojmom mohutného, nie vychrtlého psa.
Vady
Ľubovoľná odchýlka od vyššie uvedených noriem sa pokladá za vadu, ktorej závažnosť je posudzovaná podľa jej stupňa.
Poznámka
Samce majú mať oba semenníky zjavne normálne, celé spustené v miešku.

Poľovný retriever

Som jedným z tých, u ktorých láska k psom prerástla do lásky k chovu čistokrvných psov (u mňa zlatých retrieverov) a následne do lásky k poľovníctvu.

V našej súčasnosti, poznačenej úbytkom malej zveri v revíroch, sú retrievery poľovne využívané najmä v bažantniciach. Dalo by sa povedať, že bažantnice sú ich tanečným parketom. Tam „tancujeme“ radi a občas sa pritrafí i nepernaté spestrenie.

360-ppz_gr_odvaha

Ráno, po príchode do bažantnice, sme v pasci našli líšku. Strelci ešte nedošli, tak sme si skúsili „vyjadrenie nepriateľského postoja“ k malým šelmám. Neskôr, cez desiatovú prestávku, aport. Bella pozrela na líšku, potom na mňa, potom zas na líšku, zas na mňa, nervózne prestúpila, skúsila, pustila, nuž som ju povzbudil: – PRINES a DRŽ to PORIADNE! Povzbudená priniesla i odovzdala.

Názory na odvahu a ostrosť retrievera

sú rôzne, poväčšinou negatívne, poznačené ich nepoľovným využívaním, ak sa vôbec dá hovoriť o „využívaní“. Retrievery sú však stále (podľa FCI) poľovné psy a poľovnému psovi nepristane tuposť a strach z malých šeliem. V zmysle poľovného využitia na malé šelmy sú špecialistami na ostrosť jazvečíky a teriéry. Ostrosť nie je primárnou poľovnou vlastnosťou retrievera, ani sliediča, či stavača, ale … Mne nevadí, že patrím k menšine, ktorú väčšina „nechápe“. Mne by vadilo, ak by sa náš pes malých šeliem bál, nezvládol by na ne upozorniť, ani ich dohľadať a odmietol ich priniesť, keď má byť poľovný retriever.

360-ppz_gr_text_2

Dnes sa už nemôžeme opýtať ľudí z Guisachanu [: júš-agan :] ako to s goldenmi mysleli, no ja nemám pocit, že by som ich úmysly zradil.

Do Nového roku si nezvyknem dávať predsavzatia, ale jedno prianie by som mal – nech goldeny ostanú hrdé, pekné i pracovité psy, a ich serióznym chovateľom prajem veľa úspechov a držím palce.

14.1.2015
Autor: Ing. Dušan Kollárik, CHS Bella Aurea, foto: archív autora