Výstavy psov troška inak

Výstavy psov troška inak

My všetci, čo sa venujeme psíkom, máme ich v prvom rade pre radosť. Máme ich radi a oni majú radi nás. Oslobodzujú nás od stresov dnešnej doby a my zabúdame pri nich na problémy a starosti bežného života. Nezáleží v tomto prípade na plemene, či je to boxer, pudel alebo samojed. Všetci sú tu, lebo sme ich chceli ako členov rodiny. A my sa snažíme, aby boli zdraví a spokojní. Každý chovateľ vie, že každý psík je iný, s inou povahou. Veľmi záleží tiež na nervovej sústave, stupni výcviku a socializácie. A práve na to sme tu my ľudia, aby sme svojim psom vytvorili dobré podmienky pre život a ich spokojnosť.

Účasť psov na výstave krásy, alebo na inej hromadnej akcii, je pre väčšinu psov stresujúca. Správanie majiteľov, ktorí sú tiež značne vystresovaní zo súťaže, im tiež nepridá na pohodlí a pocite prostredia, na ktoré sú zvyknuté.

Keď už sa rozhodneme stretávať na výstavách, predvádzať vo výstavných kruhoch, mali by sme zaistiť čo najlepšie podmienky pre našich miláčikov. Ak vytvoríme čo najmenej stresu pre nášho psíka, bude jeho predvedenie ľahšie a krajšie. Ľudia aj psy sa musia cítiť spokojne, až vtedy budú spolu ladiť vo výstavnom kruhu. A pohľad na psa, ktorý sa teší vo výstavnom kruhu a tvorí so svojím handlerom jeden zohraný tím, určite rozhodca ocení.

V prvom rade na výstavu by mal ísť psík, ktorý je zdravý a v úplnej psychickej pohode. Mal by mať zvládnutú základnú poslušnosť a predvedenie vo výstavnom kruhu. Je dobré ak sú psíky v klietkach. Je to aj pre ich bezpečie ale hlavne v pokoji si tam oddýchnu. Vystavovateľ sa tak môže poprechádzať po výstavisku, stánkoch, najesť sa a porozprávať sa s inými chovateľmi a nadviazať nové kontakty.

Svojho psíka dokonale poznáme. Mali by sme preto vedieť ako sa správa k iným ľuďom, deťom a psom v svojom každodennom prostredí. Prostredie výstavy môže toto správanie ešte viac ukázať. Veľké množstvo psíkov a ľudí môže mať taktiež za následok nejaké zranenia psíka. Niekedy je tam tlačenica a niekedy sa môže nájsť troška dominantnejší psík. Preto nie je rozumné, voľne nechať pobiehať psíkov po výstavisku. Samozrejme treba myslieť na dostatok vody, hlavne v letnom období, sa psík ľahko prehreje a môže to mať smutné následky.

Ak už príde ten čas „vbehnúť do kruhu“ , hlavne handler  musí mať chladnú hlavu a byť bez známok strachu a obáv so zlého predvedenia. Môžete si byť istý, ak vám bude biť srdce až v krku, psík to vycíti a zostane neistý. Nebude vedieť, prečo sa jeho pán (handler) bojí… čo sa deje. Ak plánujeme chodiť so psíkom na výstavy, je dobré ho zvykať od šteniatka. Chváliť ho a dávať odmeny. Ono si to spojí s tým „dobrým“ a bude sa tešiť aj v dospelosti na každú výstavu.

Prísť do hlučnej haly, kde je veľká koncentrácia psov a ľudí s dospelým psom, môže mať za následok  získanie jeho odporu k výstavám ako takým a možno aj k väčšiemu počtu ľudí.

Aj keď sa z tohto článku môže zdať  že výstavy psov sú hrozné miesta, ktoré nie sú pre vášho psíka – miláčika práve bezpečné, sú to skvelé miesta na správnu socializáciu psa a naučenia sa zvládania stresových situácii. My „psíčkari“ sa tam stretneme, porozprávame a naše psy sa tešia už deň predtým, keď sa chystajú, kúpu, češú a preto hneď vedia „zasa sa ide cestovať autom a budú sa rozdávať piškótky.“

Všetkým prajem skvelé zážitky z výstav a veľa úspechov.

Emília Múdra

Podobné príspevky