Neliečte psa ako človeka, veď ani vás neliečia ako psov

Autor: MVDr. Monika Martinková

Domácu liečbu môžeme rozdeliť na dve skupiny

1., Domáca liečba, počas ktorej je možné nejaký problém vášho psíka zvládnuť doma bez návštevy veterinárneho lekára,  napr. aj pomocou tzv. psej lekárničky (o ktorej sme písali v minulom čísle).

2., Domáca liečba, ktorá vychádza z liečby odbornej a je vlastne jej pokračovaním v domácich podmienkach a má prinajmenšom rovnaký význam a dôležitosť ako ošetrenie lekára už len z toho dôvodu, že malé domáce zvieratá sú málokedy  hospitalizované dlhodobo.

Hlavné úlohy domácej starostlivosti

  • Hygiena postihnutých miest.
  • Podanie liekov predpísanych lekárom.
  • Kŕmenie (príp. príprava ) výživných diét.
  • Preväzy a ochrana rán a poranení ošetrených lekárom.


Každý chorý pes potrebuje pokoj a starostlivosť, preto s ním chodíme von na krátke (väčšinou nutné) prechádzky.

Chorý psík nutne vyžaduje teplé, pokojné miesto a zvýšenú starostlivosť. Najlepšie je,  ak ho umiestnite v pokojnom priestore, bez prievanu, kde máme pod kontrolou jeho zdravotný stav.

Majme na pamäti, že väčšinu liekov predpisuje veterinárny lekár, len malá časť –  napr. vitamíny, niektoré prostriedky k ošetreniu kože či rán a liečivá proti parazitom sú voľne dostupné.

Podávaniu humánnych (pre ľudí určených) liekov sa radšej vyhnime, resp. ich podávajme psíkom po dôkladnom zvážení a po predchádzajucej konzultácii s veterinárom.

Spôsob podania tablety

Tabletu vložte psovi čo najhlbšie na koreň jazyka a privrite mu papuľu. Po krátkej chvíli ju aj vďaka prehltaciemu reflexu zhltne. Papuľu mu uvolnite až keď si bude mať istotu, že liek putuje do žalúdka.

Všeobecne dôležité zásady pre podávanie liečiv

Dodržať interval podávania (obzvlášť dôležité u antibiotík).
Dodržať predpísané množstvo liekov.
Dodržať celkovú dobu podávania liečiv.
Konzultovať, či navštíviť veterinára, pokiaľ sa stav po podaní liečiv nezlepšuje.

Nie každé ochorenie si vyžaduje bezprostrednú návštevu veterinárneho lekára, nie vždy má majiteľ psíka možnosť ihneď ho dopraviť do ordinácie. Ak nejde o niektorý z akútnych prípadov (uvedených v predošlom článku) alebo o zranenie či úraz, je vhodné najprv kontaktovať lekára telefonicky. Aby mohol dostať čo “najčistejšie” informácie, to vyžaduje od majiteľa istú prípravu.

Čo treba uviesť

plemeno, pohlavie, vek psíka,
ako dlho je pes chorý,
ako sa choroba vyvíja a aké sú príznaky,
kedy a ako bol psík vakcinovaný,
akú má teplotu (pokiaľ ju vie majiteľ zmerať),
ako a či psík prijíma potravu a vodu,
ako vyzerá trus a moč.

Samozrejme, veterinárny lekár bude mať ďalšie otázky, často zdanlivo nesúvisiace priamo so stavom psíka, ale  verte, že sú na mieste, a preto sa snažte všímať si čo najviac, čo sa vášho psíka týka.

Prajem vám i vašim štvornohým miláčikom pevné zdravie a tým, ktorých na chvíľu niekde opustilo a sedíte so svojím psíkom napríklad v čakárni ambulancie vášho veterinára, prajem skoré uzdravenie!

Ak váš psík prijíma stravu, môžete mu liek schovať do dobrôtky, ktorú má rád. Napríklad do malého kúska syra alebo zabaliť do šunky.