Pravdy a nepravdy

Preukaz o pôvode (rodokmeň) dostáva iba limitujúce množstvo šteniatok z vrhu. Šteniatka nadbytočné alebo posledne narodené nie.

Nie je to pravda.

Všetky šteniatka, ktoré sa narodili zo spojenia rodičov s preukazom o pôvode a so splnenými podmienkami do chovu, dostávajú preukaz o pôvode. Samozrejme, musia sa narodiť v chovateľskej stanici a musia byť pri tom dodržané všetky podmienky, ktoré si vyžaduje čistokrvný chov daného plemena.

Mám psa s preukazom o pôvode. Musím s ním chodiť na výstavy.

Nie je to pravda.

Účasť na výstavách alebo skúškach nie je povinná. Je len na vás, akých aktivít sa budete so psom zúčastňovať. Účasť na výstave však môže byť u niektorého plemena podmienkou zaradenia do chovu. Ak nemáte tieto ambície, nemusíte sa výstav zúčastňovať.

Môj pes má rodokmeň (preukaz o pôvode), nepotrebuje Pet pass.

Nie je to pravda.

Pet Pass potrebuje každý pes. Zaznamenávajú sa doň očkovania a zdravotný stav psa. Je nevyhnutný pri cestovaní so psom. Základné očkovania by mal urobiť chovateľ. Preto by ste Pet Pass mali dostať od neho spolu so psom.

Každý pes musí mať aspoň raz potomstvo zo zdravotných dôvodov.

Nie je to pravda.

To, že pes nemá potomstvo, neovplyvňuje jeho zdravotný stav. Nie je pravdou ani to, že psík je pokojnejší, keď sa používa na krytie. Zdravotné problémy u sučky nie sú vylúčené graviditou.

Mám čistokrvného psa bez rodokmeňa.

Čistokrvný pes bez preukazu o pôvode (rodokmeňa) neexistuje.

Pes bez preukazu o pôvode, aj keď vykazuje črty niektorého čistokrvného plemena, je považovaný za kríženca. Čistokrvný chov predpokladá evidenciu a poznanie predkov, ich fyzických aj povahových vlastností. Pes bez preukazu o pôvode má neznámy pôvod. Je to kríženec.

Zastrešujúce organizácie

Slovenské národné plemená psov

Slovakia Dog Cup

Lekáreň pre zvieratá