Ako pripraviť dlhostrstých psov na výstavu

80 rokov staré rady uverejnené v DOG WORLD, 9. Februára 1934

Marion Keyte-Perry, rozhodca Samojedov na Cruft´s
Ako pripraviť dlhostrstých psov na výstavu

Informácie, ktoré môžu byť zaujímavé pre majiteľov dlhosrstých psov.
Praktické inštrukcie ako zaobchádzať so Samojedom.

Rím nebol postavený za jeden deň, takisto nezávisí na jednej hektickej snahe ukázať fyzickú krásu samojeda, ktorá by mala byť jednou z jeho najväčších predností.
Samojed by mal byť dobre upravený. Môže sa zašpiniť, ale nemusí byť bez lesku alebo s nevyčesanou srsťou. Denné prečesanie kefou je nutné a týchto strávených 10 minút denne vedie k základnému a hlavnému bodu prípravy samojeda do krásy, akej si zaslúži do výstavného kruhu.

Je to zdvorilé a dlhujeme to každému rozhodcovi aby psy, ktoré sú predvádzané a vstúpia do výstavného kruhu, sú upravené a to dostatočne. Krásne upravený samojed je potešením pre každé „oko“ človeka. Ako často počujeme spoza kruhu „ach, aký je krásny!!“- čo je spontánne zhodnotenie ľudí na krásne upravených vystavovaných jedincov, hoci daný jedinec nevyhrá prvú cenu.

Často sa ma pýtajú : „Ako pripravíme samojeda?“ – a ja na to: „poviem Vám…“. Môžem len dodať, že som pripravila veľa svojich psov na výstavu a to vo všetkých fázach stavu ich srsti.
Moja chovateľská stanica (kennel) je momentálne dosť veľká a veľa mojich vystavovaných psov, musí byť predvádzaných na výstave naším zamestnancom. Moji psy sú veselí a živí avšak cieľom vždy je pripraviť ich do najvyššieho možného stupňa, preto sa vždy aktívne zaujímam o ich prípravu na výstavu. Môj špeciálny pes CH. Loga, je vždy upravený maximálne, ako je to možné.

Dennú starostlivosť považujeme za samozrejmé, a k tomu pred výstavou, začneme s prípravou psa len 1 týždeň pred udalosťou. Pred výstavou dostáva pes špeciálnu dávku česania a kefovania – čo vlastne odstráni všetku pustenú srsť, prach a špinu, čo je určite výhodou pred kúpaním. Ak okúpete špinavého psa, výsledok bude pravdepodobne „krémový“ alebo „strakatý“, ale ak okúpete dobre vyčesaného samojeda, dostanete oslnivú bielu, ktorá ozdobí samojeda, tak ako má.

Päť dní pred výstavou psa okúpeme. Majte všetko pripravené predtým skôr, ako psa namočíte, čisté uteráky, čisté kefy atd. Neobávajte sa poriadneho šúchania a predovšetkým kúpte samojeda skoro ráno. Používajte kvalitný šampón a vytvorte dobrú penu. Veľa horúcej vody je základom pre kúpanie a oplachovanie, vždy šampónujem dvakrát a oplachujem dva krát. Dajte psom pred kúpaním kúsky vaty do uší a po kúpeli ich nezabudnite vytiahnuť.

Nechajte psa poriadne otriasť, je to prvý krok k vysušeniu, potom ho poriadne vytrite teplými uterákmi. Pamätajte, že samojedská srsť je ako deka a dobre drží vlhkosť, takže potrebuje veľa času na úplné vyschnutie. To je hlavný dôvod, prečo odporúčam kúpať samojeda predpoludním. Ďalší dôvod je, že samojed potrebuje troška času na hry a psychickú pohodu pred zotmením.

Skvelou prevenciou pred prechladnutím je trošíčka „Brandy“ v teplom mlieku. Toto zvýši odolnosť voči prechladnutiu a všetky moje psy dostanú po kúpeli svoju dávku „Brandy“.

Večer ten istý deň, dokončíme kúpanie sprejom Robin Starch, potom dostanú psy dobré jedlo a necháme ich poriadne oddýchnuť.

 

1934_ako_pripravit_psov_350px

Je potrebné podotknúť, že samojedi všeobecne nemajú radi kúpanie, ale výnimky potvrdzujú pravidlo. V skutočnosti moji psy sa javia, že si to užívajú a tešia sa na to, že na výstave ukážu „svoju prirodzenú krásu“.

Nasledujúci deň robíme prvé úpravy – a ani neviem zdôrazdniť dôležitosť dobrého kefovania od chvosta smerom k hlave a dostať tak energiu-elán do srsti. Ak je toto hotové, skutočná svedomitá práca ešte len začína a to je česanie. Niektorí venujú česaniu málo času, a pes je očesaný veľmi rýchlo, ale s akým výsledkom? Každý samojed môže byť kefou vyčesaný za 2 minúty a potom padne a vytvoria sa splastnuté dobre viditeľné miesta, ach – ako často som toto videla.

Čas strávený kefovaním po dobu niekoľkých týždňov prinesie konečne ovocie.
Česanie od korienkov. Oveľa lepšie je „česať“ len polovicu psa a to dôkladne a druhú česať ďalší deň, ako spraviť to rýchlo-rýchlo, nedostatočne. Efekt je viditeľný.

Na piaty deň má srsť už svoju textúru späť a česanie je kompletné.
Pamätaje na páperie
a) jemnú srsť v a okolí uší
b) vzadu na nohách
c) na zadných labkách

Všetky tieto aktivity pri starostlivosti spôsobia drvivý rozdiel v celkovom vzhľade. Nikdy nezabúdajte, že nielen starostlivosť zvonka je vidieť. Každý musí mať dôslednú starostlivosť aj z vnútra – kvalitnou stravou a starostlivosťou všeobecne. Dobrý zdravotný stav psa je nevyhnutný a rozjasňuje samojeda ešte viac aj z vnútra. Čisté oči, zdravé zuby. Posledné „zuby“ dotvárajú celkový efekt starostlivosti o samojeda. Zuby môžu byť nanešťastie farbené stravou, ale zuby môžeme udržať perfektne biele použitím peroxidu. Nakoniec nos Vášho samojeda potrieme troškou oleja a Váš pes je úplne a perfektne pripravený na výstavu.

Šiesty a posledný deň pred výstavou je hlavným česaním a kefovaním pre finálny efekt srsti. Všetka námaha je konečne vidieť na efekte a celkovom výzore samojeda. A je tu „výstava“! A znova budeme počuť „ach, ten je úžasný!“ Krásny samojed s dobrou starostlivosťou a prípravou na výstavu s dobrým handlerom medzi ktorými vládne dôvera je ozdobou každého výstavného kruhu (samojedov). 
Takže vždy robte tak, aby Váš samojed mal vždy veľké šance na úspech a výhry a bude vzbudzovať záujem verejnosti, už len svojou prípravou a vrodenou nádherou!

Tí z nás, ktorí milujú samojedov vedia, že ich vonkajšia roztomilosť vyžaruje aj z vnútra.

Preklad: Emília Múdra

Poznámka

Počítajte s tým, že je to preklad historického článku (uverejnený pred 80 rokmi), niektoré produkty neexistujú a Brandy a peroxid na zuby určite nie sú zdraviu prospešné  pre zvieratá.

Podobné príspevky