Aljašský malamut

Predošlý život Eskimákov pozostával z nomádskeho putovania v extrémne krutých podmienkach. Psi a sane boli najcennejším majetkom a vďaka tomuto spôsobu života boli nenahraditeľní. Archeologické výskumy potvrdili, že záprahoví psi mohli byť používaní už pred 300-500 rokmi nášho letopočtu.

Krajina pôvodu: Aljaška – Sewardov polostrov 

Pôvodné využitie

Napriek tomu je veľmi pravdepodobné, že ako nosiči, alebo ťahúni bremien boli používaní už skôr. Týchto psov Eskimáci taktiež používali na polárne medvede a  ostatné arktické zvieratá pre svoju obživu. Boli to neohrozené zvieratá, plne prispôsobené výnimočne nízkym teplotám Aljašky.

Psi, ktorých dnes poznáme ako aljašské malamuty, mali tieto kvality  vrodené. Ustálenie  typu psov nastalo potom, čo sa kmene usadili po veľkej migrácii. Prví bádatelia občas popisovali podobných psov tiež v pobrežných oblastiach na juhu. Migrácie vždy smerovali do miest s veľkým množstvom potravy. Prímorské oblasti z tohto hľadiska ponúkali možnosť lovu aj rybolovu, čo tiež vysvetľuje väčší výskyt týchto psov na sever a na juh od miesta okolia Kotzebue na Aljaške

Novodobé využitie

Je dôležité nezabudnúť, že malamut je pes pracovný – potrebuje niečo robiť. Zatvoriť ho na dvore dať mu kosť a čakať, že bude šťastný, nie je najlepší nápad. Do dobrej kondície sa pes dostane cvičením, hraním a vybehaním napríklad s bicyklom, alebo na túre. Tento pes je výborným spoločníkom na výlety do prírody, sám si totiž môže niesť potravu či vodu a nemá problém vonku prenocovať aj v extrémne nízkych teplotách.

Malamut je rýchly pes, ale nie tak rýchly ako sibírsky husky a nie je preto typickým psom pre rýchlostné závody, skôr mu vyhovujú dlhé a stredné trate.

Častejšie sú využívané pre polárne expedície, alebo sa využívajú v súťaži weight-pulling (súťaž v ťahu).

Cvičenie malamuta je výzvou vašim schopnostiam.

U tohto plemena je zvlášť dôležité začať s cvičením skoro. Určite pravidlá hry a uistite šteňa, že ste v prevahe.

Napríklad ak nechcete dospelého psa v posteli, nestrpte to ani u šteňaťa. Dôkazom vašej prevahy je to, že očakávate vždy splnenie vašej požiadavky.

Povahová charakteristika

Vďaka svojej jemnej povahe je malamut obľúbeným rodinným psom. Zdá sa, že priam miluje detskú spoločnosť, pretože sú však veľmi silné, nenechávame ich s deťmi bez dozoru. Pes sa deťom priam vnucuje a líška, ale nenechávajme deti aby mu ubližovali. Vychovávame tým dobre socializovaného psa (a naopak aj deti).

slide-malamut

Sú to výnimočne inteligentné a samostatne jednajúce psy. Ľudia často zamieňajú ich neľahkú cvičiteľnosť za „hlúposť“. Kľúč k úspechu pri tréningu je však v udržaní ich pozornosti a podnecovaní inteligencie. Preto je najlepšie s nimi komunikovať a udržiavať dohody, na ktoré sú ochotní pristúpiť aj oni.

Vhodný/nevhodný majiteľ a prostredie

Športovo a turisticky založený hodnotiteľ prírody. Aljašský malamut nie je vhodný ako strážny pes.

Autor: Róbert Androvič, poradca chovu
Foto: archív HS

Kontakt http://www.huskyslovakia.sk