Anglický špringer španiel

Anglický špringer španiel (ASS) je najväčším španielom s pomedzi ostatných španielov. Pôvodne sa nazýval Norfolský španiel a pod týmto názvom bol v Anglicku samostatne vystavovaný. Bol však známy omnoho skôr, i keď nebol farebne odlišovaný od ostatných španielov.

Pôvod: Veľká Británia

História: plemeno má starý a čistý pôvod, je najstarším z plemien, ktoré sa používajú pri poľovačke puškou.

Celkový vzhľad

Súmerne stavaný, kompaktný, mocný, veselý, čulý. Zo všetkých britských španielov má najdlhšie nohy a najušľachtilejšiu stavbu. Pôvodne slúžil na dohľadanie a ulovenie zveri pri poľovačke so sieťami, sokolom alebo chrtom. Dnes sa používa na vyhľadanie zveri, jej zdvihnutie a aportovanie po streľbe.

Až za Dr. Caiuse v 16. stor. patril k vetším a rýchlejším španielom, ktorý boli používaný k lovu drobnej zvery, hlavne zajacov. Podľa toho, že pomáhali pri love “skákavej zvery” sa im údajne začalo hovoriť špringri (od anglického slava spring – skákať). Názov mohol vzniknúť aj tak, že špringri, vrátane welsšpringra mali a stále majú vo zvyku vyskakovať do výšky a snažia sa vidieť zver. Je to ich typická vlastnosť. Skokom vyrážajú (vypichujú) zver, na ktorú v pelechu (zajac) alebo v ležovisku (srnčia) pri svojom sliedení narazili. Pri naháňaní zvery sú niektoré špringre málo hlasité. Existujú však výnimky, kedy sú špringre hlasité na stope ako mnohé kokeršpaniele či welsh špringer španiel.

360-anglicky-springer-spaniel-pes-pre-zivot-sk

Anglický špringer španiel bol uznaný ako samostané plemeno v roku 1902 a tak oddelený od ostatných príbuzných plemien (welsšpringer, field španiel a ďalších). Jedným z kritérií bolo sfarbenie. Anglický špringer španiel, na rozdiel od field spaniela, nikdy nemôže byť jednofarebný, ale musí mať bielu farbu kombinovaný s hnedou alebo čiernou farbou. Nikdy nemôže byť farba červená ako u welša.

Od samotného začiatku chovu čistokrvného anglického špringer španiela došlo v Anglicku k rozdeleniu na dve skupiny. Časť chovateľov sa zamerela na exteriér a snažila sa zdokonaliť telesné proporcie špringrov v súlade so štandardom, druhá skupina, lovecky zameraná, nedbala na exteriér a snažila sa zdokonalovať iba jeho lovecké kvality. Dnes sú jedinci z oboch skupín vzájomne ťažko porovnateľný.

360a-anglicky-springer-spaniel-pes-pre-zivot-sk

V Amerike sa chovajú špringer španieli odlišného typu, ale ich štandard neodpovedá anglickému štandardu. Vývoj smeruje k vytvoreniu samostatného plemena, obdobne ako z anglického kokeršpaniela vznikol americký kokeršpaniel.

U nás sa pes typu špringer španiela údajne objavil v roku 1875. Pravdepodobne bol dovezený z Anglicka. Potomkovia však neboli zaznamenaný a tak sa špringeršpaniel až do polovice 20 stor. u nás vyskytoval ojedinele. K jeho väčšiemu rozmachu vadili stavači, ktorí u nás vždy boli poľovnícky viacej obľúbený. Väčšieho rozmachu sa dosahuje v poslednej dobe.

Tak ako v Anglicku sa stali žiadanými športovnými a poľovníckymi psami pre ich schopnosti a pravdepodobne aj pre ľahšie cvičenie a ovládateľnosť.
Sú považované za najinteligentnejšie plemeno zo španielov.

360c-anglicky-springer-spaniel-pes-pre-zivot-sk

Povaha

Priateľský, bezproblémový, poslušný. Bojazlivosť alebo agresivita sú vrcholne nežiadúce.

Autor: Ivana Cigáňová, poradkyňa chovu
Foto: archív autora
Kontakt: http://www.kchps.sk