Argentínska doga

Toto plemeno pochádza z provincie Cordoba nachádzajúca sa v centrálnych oblastiach Argentíny. Zakladateľom plemena je Dr. Antonio Nores Martinez, lekár z tamojšej rodiny starousadlíkov. Jeho láska k psom a poľovnícka vášeň ho viedli k tomu aby v roku 1928 zostavil štandard základných charakteristík nového plemena psov ktorého nazval Dogo Argentino.

Krajina pôvodu: Argentína

História a pôvodné využitie

Najprv začal systematickým krížením rôznych čistokrvných psov so starým bojovým psom z Cordoby, čo bol veľmi silný a mohutný pes. Bol však povahou nevyrovnaný a geneticky neupevnení. Bol výsledkom krížení rôznych plemien, na ktorom sa podieľali napr. mastiny, buldoci a bulteriér. Vo svojej dobe boli veľmi známe a veľmi obľúbenými u fanatických nadšencov psích zápasov. Patrili medzi nich ľudia zo všetkých sociálnych vrstiev spoločnosti a ich koníček sa vtedy ešte považoval za normálnu zábavu.

Vďaka selekcii a rastúcej kontrole povahy dosiahol Dr. Nores Martinez po niekoľko generáciách svoj cieľ.  Z počiatku všetci považovali tohto psa za bojové plemeno, ale Dr. Nores Matinez, ako vášnivý poľovník, používal psa na svojich obvyklých lovoch, kde sa u tohto plemena prejavili natoľko užitočné vlastnosti, že sa čoskoro stal pes tohto plemena pre neho nenahraditeľný. V priebehu krátkej doby sa z neho stal vynikajúci pes na lov  veľkej zvery.

Počas nasledujúcich rokov prešiel ďalším vývojom a stal sa z neho všestranný spoločensky pes, verný a nepodplatiteľný obranca svojho pána. Bolo vyšľachtené plemeno,  ktorého sila, tvrdohlavosť, čuch a odvaha sú takmer nedostižné medzi psami pri love na čiernu zver, pumy a ďalšiu škodnú, ktorá žije v ďalekých a členitých priestranstvách Argentíny. Harmonický súlad a vynikajúce osvalenie pripomínajúce trénovaného atléta predstavujú ideálne predpoklady k tomu, aby mohol pes tohto plemena prekonávať dlhé cesty za najrôznejších klimatických podmienok, a aby bol schopný obstáť v tvrdých bojoch s prenasledovanou zverou.

Argentínska doga bola v roku 1964 uznaná Argentínskym kynologickým zväzom a v roku 1974 ho uznala medzinárodná kynologická organizácia FCI ako prvé a jediné argentínske národné plemeno. Stalo sa tak vďaka neúnavnej snahe Dr.Augusta Noresa Martineza, ktorým bol bratom zakladateľa plemena, a pokračoval v jeho diele.

Povahová charakteristika a komu sa hodí

Argentínska doga je veselá, prirodzená, nenáročná, priateľská a dobre si vedomá svojej sily. Toto plemeno je plné energie a preto potrebuje dostatok pohybu a veľa podnetov na zdravý či už psychický alebo fyzický vývin. Zavrieť ju do koterca alebo na záhradu nestačí. Potrebuje častý kontakt s človekom, ktorý si doslova veľakrát sáma vyžaduje. Určiť pravidlá vo výchove treba už od šteňacieho veku. Ak toto všetko od vás dostáva, stáva sa z neho neskutočne oddaný strážca, milujúci nadovšetko vás a vaše deti.

Argentínčania sú na toto plemeno náležite hrdí.  Je spracovaný o ňom film (Bonbon El Perro), kde argentínsku dogu opisujú pre jej vlastnosti ako psa z inej planéty.

Komu sa nehodí

Argentínska doga nie je vhodná do rúk neskúseného majiteľa. Plemeno sa nehodí pre neaktívnych ľudí a ľudí s nedostatkom času. Dôsledné dodržiavanie pravidiel a precíznosť vo výchove je nutnosťou.

Zdravie

Ako väčšina bielo-srstých plemien aj argentínska doga trpí na genetické problémy súvisiace s týmto sfarbením. Medzi časté patrí sklon ku kožným alergiám a hluchota. Hluchota môže postihovať jedno alebo obe uši psa. Momentálne jediným spôsobom, ako odhaliť vrodenú hluchotu je BAER test. Cena takéhoto testu je cca 35€. Nie je to veľa, ak máte istotu, že šteniatko, ktoré kupujete nie je hluché alebo polohluché . Sluchové postihnutie môže viesť k nepredvídaným situáciám pri výchove a správaní sa psa. Ak  viete o tomto jeho hendikepe už pri kúpe, viete tomu správne prispôsobiť komunikáciu, výchovu a výcvik. Preto každý poctivý chovateľ testuje svoje šteniatka ( ideálne od 7-10 týždňa veku) a predáva ich už s výsledkami testov.  Pýtajte sa chovateľa či má šteniatka testované. Nekupujte „ mačku vo vreci“. Ďalšie zdravotné zaťaženie, ktoré sa vyskytuje u veľkých plemien je dysplázia bedrových kĺbov. Dyspláztia sa liečiť v pravom zmysle slova nedá. Jedinou cestou ako eliminovať v chove. Chov na zdravých jedincoch. 

Využitie

Argentínska doga sa dnes uplatní ako strážca a obranár. Už len svojím zjavom odradí prípadných zlodejov. Využitie nachádza aj ako rodinný pes a spoločník. Tak isto sa dnes argentínska doga využíva ako terapeutický a asistenčný pes. V krajine pôvodu sa argentínska doga zvykla používať aj ako policajný pes a pes využívaný v armádnej službe. 

Autor:  Andrej Pakozdy
Foto: archív autora
Kontakt: www.molossklub.sk