Atopická dermatitída (AD) u psov a mačiek

Čo potvrdili štúdie o účinnosti polynenasýtených mastných kyselín Omega 3 a Omega 6. Príbeh, ktorý nás „svrbí“ aj „bolí“…

Autor: Mgr. Viera Staviarska

Atopická dermatitída (ďalej AD) je kožné ochorenie, ktoré trápi stále väčší počet domácich maznáčikov. Jej najčastejšími prejavmi sú:

  • nepríjemné svrbenie,
  • suchá koža,
  • zápalové ložiská (začervenanie, olupovanie, opuch, mokvanie, chrasty…)
  • zlá kvalita srsti (lámavosť, vypadávanie)

AD je recidivujúca a často prechádza do chronicity. Podľa toho, ako  často sa epizódy opakujú a ako úspešne sú zvládnuté (oddialenie jednotlivých epizód), tak aj vplývajú na kvalitu života zvieraťa.

Aby AD bola čo najúspešnejšie zvládnutá, musíme si uvedomiť niekoľko faktov.(10)

Ako vzniká?
Atopickú dermatitídu spôsobuje porušená kožná bariéra a dysregulácia (porucha lipidov v medzibunkových spojeniach) vzájomne prepojených imunitných mechanizmov v koži. Následkom toho vzniká zápalová reakcia. Smerom von uniká voda, čo spôsobuje dehydratáciu kože a jej vysušovanie. Smerom dovnútra prenikajú alergény z okolia, výsledkom čoho je zápalové ložisko. Tieto sú často kolonizované rôznymi baktériami, najčastejším patogénom je Staphylococcus aureus. (1,9,10)

Niektoré plemená psov majú pre AD väčšiu predispozíciu. Napríklad šarpej, ktorý má, na rozdiel od iných plemien, pod  kožou väčšiu vrstvu hyalurónu. Hyalurón je ideálna živná pôda pre baktérie, ktoré sa v ňom rýchlejšie množia.

Spúšťačmi zápalového procesu pri AD sú rôzne alergény – látky z vonkajšieho okolia alebo z vnútorného prostredia, ktoré zdravému jedincovi nespôsobujú žiadne ťažkosti.  Pri zníženej imunite sa však situácia zhoršuje. Organizmus voči alergénom nie je schopný bojovať.

Plemená s predispozíciou pre AD: Retrievre, Boxer, German Shepherd, West Highland White Terrier, Cocker Spaniel, Shar pei.(9)
Keďže ide o problém, ktorý môže byť spôsobený zníženou imunitou, rovnako ako aj dedičnou predispozíciou, môže sa týkať aj iných plemien psov a mačiek.
Najčastejší vek prvej epizódy: 6 mesiacov až 3 roky.(9)
Najčastejšie postihnuté miesta: uši, labky, slabiny, brucho, oblasť pod lakťami (9)

Najčastejšie alergény (1,10)
Najčastejšími alergénmi, ktoré môžu spôsobiť zápalový proces pri AD, sú potravinová alergia a enviromentálne vplyvy.
– Potraviny (precitlivenosť je individuálna, u každého jedinca môže isť o inú potravinovú zložku). Prospieva kontinuálne podávanie probiotík, ktoré robí výstelku tráviaceho traktu odolnejšou.
– Roztoče, domáci prach
– Tráva, peľ
– Prostredie: vlhké, dusné, piesok, hlina (plesne, huby)
– Ročné obdobie (zima, jeseň)
– Detergenty (saponáty na čistenie dlážky a prostredia, prací prášok, aviváž)
– Hormonálne vplyvy (obdobie hárania, štítna žľaza)
– Stres

Zvládnuť ľahšiu formu AD môže aj majiteľ, závažnejšia forma však patrí do rúk veterinára, nakoľko vtedy hrozí aj druhotná infekcia, ktorá vzniká poškodením hornej vrstvy kože škrabaním, či poškodením osrstenia. To môže prerásť do skutočne škaredých a nebezpečných infikovaných rán.

Čo však môže majiteľ urobiť pre to, aby eliminoval výskyt AD alebo jej recidívy?

Je dôležité odhaliť základnú výživovú a / alebo environmentálnu príčinu AD zvieraťa. Medzitým, na zmiernenie príznakov je odporúčané používať výživové doplnky stravy, ktoré majú schopnosť zlepšiť imunitu zvieraťa. (1,3,10) Časté používanie steroidov nič nerieši. Síce na čas podávania sa stlmí svrbenie a teda aj zníži riziko druhotnej infekcie, prináša však so sebou riziko nežiaducich účinkov. Po vysadení steroidov sa problém vráti. Nie je to teda cesta, ktorá by nám priniesla dlhodobé riešenie. Je potrebné dôrazne upozorniť, že pri nevhodnom dávkovaní môže byť zviera vystavené riziku vážnych nežiaducich účinkov.(1,3)

V oblasti liečby AD dlhodobo prebieha veľa štúdií. Napr. v r. 2017 prebiehala štúdia (Faculty of Veterinary Medicine, University of Munich), ktorá bola zameraná na zistenie vplyvu používania polynenasýtených mastných kyselín (PUFA) na eliminovanie pocitu svrbenia a zápalu pri AD.(1)

Štúdia zahŕňala použitie prípravku zloženého z polynenasýtených mastných kyselín (PUFA) vrátane kyseliny alfa-linolénovej (esenciálne mastné kyseliny Omega-3) a kyseliny linolovej (esenciálne mastné kyseliny Omega-6) a z mnoho éterických olejov.

Výsledky štúdie preukázali zmenšenie zápalových ložísk u psov zaradených do štúdie a zníženie pocitu svrbenia u väčšiny jedincov, ktorí dostávali PUFA a éterické oleje. Zníženie pocitu svrbenia bol zaznamenaný u viac ako polovice počtu zaradených jedincov. Počas štúdie neboli hlásené žiadne nežiaduce účinky a vedci dospeli k záveru, že predstavuje bezpečnú a dlhodobú alternatívu na liečbu atopickej dermatitídy u psov.

„Efektívnosť liečby výživovými doplnkami stravy na báze Omega3 – EPA a DHA esenciálnych mastných kyselín, bola potvrdená početnými porovnávacími štúdiami“.*

Jedným z dôvodov, prečo niektoré zvieratá trpia svrbením pokožky, zatiaľ čo iné nie, súvisí s tým, ako ich koža funguje ako ochranná bariéra proti alergénom. Predpokladá sa, že defekty epidermálnej bariéry sú spôsobené stratou štrukturálnych proteínov v najvrchnejších vrstvách kože a zohrávajú významnú úlohu pri vývoji atopickej dermatitídy u psov a iných zvierat (vrátane ľudí).(3,10)

„Štúdiami bolo potvrdené, že polynenasýtené mastné kyseliny (PUFA), ktoré obsahujú Omega-3 a Omega-6 esenciálne mastné kyseliny, majú priaznivý vplyv na epidermálnu bariéru, pravdepodobne preto, že sú schopné zmeniť lipidové zloženie pokožky.“ (3,10)

Výhody Omega-3 mastných kyselín pre domáce zvieratá s atopickou dermatitídou sú už roky známe v holistických veterinárnych kruhoch. To, že ich účinok bol potvrdený štúdiami je dôležité. (6)

Ostáva veriť, že to povedie k väčšiemu počtu veterinárnych lekárov, ktorí zaradia účinné dávky omega 3 a omega 6 esenciálnych mastných  kyselín do svojich štandardných liečebných postupov. Najmä preto, že tieto majú tiež významné protizápalové a imunomodulačné účinky.“(6)

Bolo preukázané, že účinné dávky EPA a DHA ( Omega3) priaznivo vplývajú aj na stav srsti a kože u zdravých zvierat ( hustota, lesk, celková kvalita a štruktúra srsti, odolnosť, pružnosť kože) (Marsh a kol., 2000; Rees a kol., 2001).(1)

Kde ešte (okrem AD) môžeme očakávať vplyv účinnej dávky EPA+DHA?(2,5,7,8)
– koža, srsť
– osteoporóza
– kardiovaskulárne problémy
– imunita
– odolnosť organizmu voči karcinogénom
– zlepšenie činnosti obličiek
– depresia, hyperaktivita
– zrak

Aké sú účinné dávky Omega 3 ( EPA, DHA)*?
Štúdie preukázali bezpečnosť vysokých dávok EPA a DHA. Zároveň potvrdili, že iba vyššie dávky EPA a DHA majú liečebný účinok. Potreba každého organizmu je však rôzna. Zdravý organizmus vie potrebné hodnoty získať aj z plnohodnotnej stravy (vhodné ryby a produkty z nich). Avšak ak už riešime zdravotný problém (ako je AD napr.), potrebujeme dennú dávku EPA a DHA oveľa vyššiu. Účinnú, liečebnú…

Keďže EPA+DHA majú liečebný efekt aj na iné ochorenia, účinná dávka sa môže líšiť aj od diagnózy ( typu ochorenia).

Príklady účinných denných dávok podľa niektorých diagnóz EPA+DHA mg / na 10kg váhy
(John E. Bauer, Vet Med Today; Timely Topics in Nutrition 1443, 2011)

Osteoporóza: 1745mg
Kardiovaskulárne problémy: 675mg
Imunita, Atopia, Dermatitída: 700mg
Ochorenie obličiek: 790mg

Faktom ostáva, že nízke dávky nemajú liečebný účinok. Keďže momentálne je na trhu veľa produktov s obsahom Omega 3( EPA aj DHA), je veľmi dôležité poznať ich skutočnú hodnotu v jednej dávke. Je možné, že niektorý produkt môže mať ich nízke, nepostačujúce hodnoty a teda jeho účinok sa môže rovnať niekedy skoro placebu. Čiže nie je účinný. Preto je potrebné sledovať hodnotu EPA a DHA jednej dávky ( pl lyžica, 1 kapsula a pod…)(2,5,7)

Nežiadúce účinky
V prípade, že sa Omega 3 esenciálne nenasýtene mastné kyseliny podávajú formou rybích olejov, je možné, že pes/mačka nebude znášať vyššiu dávku (množstvo oleja). Môže dôjsť k nevoľnosti, zvracaniu, odmietaniu stravy a priberaniu. Preto odporúčame kapsule alebo olejové zmesi ako lipidové koncentráty, ktoré obsahujú v malom objeme vysokú dávku EPA a DHA a tým sa eliminujú nežiaduce účinky s enormného množstva oleja.

Chovatelia majú sklon k podávaniu  „domácich, alebo trhových“  produktov. Ich nebezpečenstvo je  v neistom zložení a obsahu potrebnej účinnej látky, ako aj v neistej stabilite. Nenasýtene mastné kyseliny podliehajú pomerne rýchlej oxidácii. Preto produkty potrebujú správne stabilizačné zložky. Je preukázané, že spotreba oxidovaných mastných kyselín prispieva k negatívnym zdravotným vplyvom, ako je napríklad  tvorba voľných radikálov a zvýšenej náchylnosti na oxidačné poškodenie tkanív a karcinogénnosť. Preto je výber vysoko kvalitného produktu, ktorý je testovaný treťou, nezávislou stranou veľmi dôležitý! (4)

Produkt s najvyššou koncentráciou EPA a DHA na našom trhu.
V súčasnosti je na našom trhu veľa produktov s obsahom EPA a DHA.

Momentálne s bezkonkurenčnou koncentráciou týchto zložiek ( a to aj v humánnej sfére) je Broadreach Nature+ Coat and Skin olej. Ide o hypoalergénny výživový doplnok, vysoko účinnú bioaktívnu zmes mastných kyselín s vysoko kvalitným lipidovým koncentrátom z morských rias. Morské lipidy sú bohaté na Omega 3 mastné kyseliny, EPA a DHA. Jemné mastné kyseliny sú v produkte chránené rozmarínom a vitamínom E. Vyrobené v UK s vysokým štandardom čistoty a kvality výroby, na linkách kde sa vyrábajú humánne lieky.

Obsahuje aj ďalšie látky, ktoré pôsobia priaznivo na kvalitu kože a srsti:

Zloženie jednej čajovej lyžičky:
Lipidový koncentrát z morských rias…3000 mg

Obohatený s:
Kyselina eikosapentaénová (EPA)…540 mg
Kyselina dokosahexaénová (DHA)…360 mg
Fosfatidylcholín (lecitín)…20 mg
Zinok (ako glukonát) …2,3 mg
Biotín …23 mcg
Vitamín E …45 IU
Olej sa pridáva do stravy. Pre podanie účinnej dávky je potrebné malé množstvo oleja ( v pomere k hmotnosti psa/mačky). Vylučuje sa teda záťaž tráviaceho traktu a s tým spojené prípadné nežiadúce účinky. Rozmarín mu dáva špecifickú vôňu a pre zvieratá je pomerne chuťovo atraktívny.
Dostupný u vybraných veterinárov a na e shope distribútora: https://w2go.eu/obchod/skin-coat/

Omega 3 esenciálne nenasýtené oleje sa skladajú z 3 zložiek ….ALA, EPA,DHA.

EPA a DHA sú na rozdiel od ALA biologicky aktívne a teda majú väčší vplyv na zdravie. ALA sú jednoduchšie doplniteľné bežnou stravou. Všeobecne sa pripisuje väčší vplyv EPA pri podpore zdravej činnosti srdca, imunitného systému a potláčanie zápalu. DHA podporuje mozog, oči a centrálny nervový systém. (www.ora.organic, blogs/news/ala-epa-dha-omega-3-decoded).

Literatúra:

  1. M. Blaskovic et al. / The effect of a spot-on formulation containing polyunsaturated fatty acids and essential oils on dogs with atopic dermatitis, The Veterinary Journal 199 (2014) 39–43
  2. R.S. Muller et al. / Effect of omega-3 fatty.acids on canine atopic dermatitis, Journal of Small Animal Practice (2OO4); 45,293-297
  3. J. Schumann et al. / Fatty Acid and Peptide Profiles in Plasma Membrane and Membrane Rafts of PUFA Supplemented RAW264.7 Macrophages; PLoS ONE 2011
  4. Benjamin B. Albert et al. / Oxidation of Marine Omega-3 Supplements and Human Health; BioMed Research International, Volume 2013, Article ID 464921
  5. John E. Bauer, Therapeutic use of fish oils in companion animals, JAVMA, Vol 239, No. 11, December 1, 2011
  6. Karen Becker, Healthy pets, Could This Natural Remedy Relieve Your Dog’s Itching and Scratching?, Feb 2020
  7. Freeman LM. Beneficial effects of omega-3 fatty acids in cardiovascular disease. Journal of Small Animal Practice 2010; 51: 462-470.
  8. S.J. Mehleretal./Prostaglandins,LeukotrienesandEssentialFattyAcids109(2016)1–7
  9. J. Schumann et al. / Treating canine atopic dermatitis with unsaturated fatty acids: the role of mast cells and potential mechanisms of action; Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition 98 (2014) 1013–1020
  10. M. Duchoňová, Pravdy o atopii.sk, 31.7.17