Brazílska fila

Domovinou tohto plemena je Brazília. Brazílska fila je starým plemenom, má však mladú históriu. Prisťahovalci priviezli do Brazílie so sebou okrem dobytka taktiež svoje psy. Boli to psy zo Španielska, Portugalska, Nemecka, Holandska, Anglicka i Francúzska, ktorých medzi sebou vzájomne krížili.

Krajina pôvodu: Brazília

História

Tieto psy patrili k  pastierskym psom alebo k plemenám vojnových psov. Na vzhľade fily sa pravdepodobne podieľal bloodhound, ktorý prispel svojou voľnou kožou a zdôraznenou bedrovou partiou, silné kosti a šiju poskytol file mastif. 

Brazílska fila bola používaná farmármi k stráženiu a ochrane majetku, musela taktiež vedieť zachádzať s dobytkom. Bola taktiež využívaná k loveniu veľkých šeliem, napríklad jaguára či pumy.

O jednotnom type brazílskej fily je možné hovoriť až približne od roku 1930, plánovaný chov však začal až neskoršie. Až od roku 1946 nechali prvý chovatelia tohto plemena zapísať svoje psy do plemennej knihy. V roku 1950 bol zostavený prvý štandard, ktorý bol v roku 1984 prepracovaný.

V dnešnej dobe nie je brazílska fila ani vo svojej domovine iba farmárskym psom. Slúži človeku ako ochranca a spoločník.

Brazílska fila  má momentálne dva typy štandardov – C.A.F.I.B. a CBKC =  FCI.

Ešte v dnešnej dobe existujú v Brazílii štyri typy tohoto psa. Čistá brazílska fila, kríženec s krvou nemeckej dogy, kríženec s krvou mastina a kríženec s krvou mastifa. Cieľom chovu je však dosiahnuť jedného typu. Veľké rozpory taktiež panujú okolo fil s čiernou farbou srsti. Veľa chovateľov zastáva názor, že čierna fila je krížencom fily a nemeckej dogy alebo neapolského mastina.

Celkový vzhľad

Typický moloss.  Silnej kostry, pravouhlej stavby tela, kompaktnej a harmonickej proporcie. Napriek svojej váhe dobre pohyblivý. Suky s evidentne samičím výrazom, ktorý ich hneď na prvý pohľad odlišuje od samcov.

Povaha

Je to odvážny, rozhodný a nebojácny pes. Neskrýva svoju „ojerizu“ voči cudzím, ani svoju tradičnú lásku, poslušnosť a vernosť k svojim pánom a rodine. Fila je na jednej strane veľmi pokojná a priateľská, pokiaľ je pod vedením svojho pána. Zároveň však dokáže byť agresívna a ochranárska, pokiaľ ide o jeho obranu, a pokiaľ je k tomu okolnosťami vyprovokovaná. Pre svojho pána je absolútne spoľahlivá a je taktiež pomerne učenlivá. Z toho vyplýva, že je to neprekonateľný strážny pes .

Jeho vernosť sa stala v Brazílii legendou. Vždy vyhľadáva spoločnosť svojho pána.

Typická je pre neho nedôvera k cudzím ľuďom – typický výraz pre tento povahový jav je OJERIZA.  Jeho sebadôveru a sebaistotu nenarušujú ani neznáme zvuky v cudzom prostredí.

Brazílčania majú príslovie „Verný ako fila“ – podľa nich je to práve povaha, čo robí brazílsku filu mimoriadne  odlišnú od iných plemien.

OJERIZA –  averzia, nenávisť, zlá vôľa voči niekomu, odpor, nechuť.

Dôsledkom tohto temperamentu je, že na výstavách psov nedovolí rozhodcovi (cudzej osobe), aby sa jej dotkol. Prejav temperamentu a nedotklivosť, ktoré sú typickou povahovou črtou tohto plemena by mal rozhodca zohľadniť pri posudzovaní. Za tento prejav by pes nemal byť vo výstavnom kruhu penalizovaný. Špecialisti znalí tohto plemena berú do úvahy všetky tieto povahové aspekty. Ostáva našou nádejou, že tomu tak bude na každej výstave.

360-Brazilska-fila_Pes-pre-zivot-sk

Komu sa hodí

Fila je vhodná na dvor aj do bytu . Preferenciou je však pozemok s dobrým výbehom. V byte jej stačí neveľký priestor, ale potrebuje byť neustále v kontakte so svojimi ľuďmi. Dobre vedený pes je deťom výborným kamarátom i ochrancom. K prejavom detí „vlastnej rodiny“ býva fila pomerne tolerantná. Zvieratá, ktoré s ňou žijú v spoločnej domácnosti prijíma dobre a ochraňuje ich pred cudzími. Výborne sa uplatní ako strážny pes veľkých objektov, či fariem. Aj tu je však nutné zdôrazniť, že život fily nemôže byť fixovaný iba na stráženie pozemku. Vždy tu musí byť jej majiteľ a autorita, ktorého fila akceptuje a je naň fixovaná. 

Komu sa nehodí

Brazílska fila nie je pes pre každého, nie je vhodná do rúk neskúseného majiteľa. Tohto psa je nutné vychovávať už od útleho veku. Nevhodné je používať násilie, tvrdosť a neprimerané tresty, výchova musí byť láskyplná, ale dôsledná a zrozumiteľná. Pes musí pocítiť vašu pevnú ruku a musí vo vás vidieť vodcu skupiny. Fila nie je pes vhodný pre kynologické cvičisko, pretože cviky  zvláda  iba z dôvodu lásky k majiteľovi a nie preto, že by ju to bavilo.  Čo sa však raz naučí, to už nikdy nezabudne. Je potreba si uvedomiť, že rovnako tomu je aj pokiaľ ide o zlozvyky.

Fila je veľký pes, schopný vygenerovať nesmiernu fyzickú silu. Na tieto jej vlastnosti je potrebné myslieť. Nie je nič horšie, ako nedostatok fyzickej sily majiteľa a nad nim mentálne dominantná fila…

Na záver

Skôr, ako si brazílsku filu obstaráte, uvedomte si, že Brazílska fila nie je ideálny typ psa na výstavy!

Zvážte, či ste schopný venovať veľa času jej výchove a môžete jej zaistiť všetky  potreby tak, aby sa vám alebo vášmu okoliu nestala príťažou. Pokiaľ všetko zvládnete, bude vám po celý svoj život nielen vynikajúcim ochrancom, ale tiež prítulným maznáčikom a príjemným spoločníkom.

Autor: CHS A-mo-ro
Foto: archív autora
Kontakt: www.molossklub.sk