Chow chow

Pred viac ako 2000 alebo 3000 rokmi, čau- čau ako psie plemeno prvýkrát vstúpil do existencie. Je uznávaný ako najstaršie plemeno na svete, datuje sa od 11. storočia v Číne.
V Číne bol čau – čau strážnym psom vo všetkých domácnostiach a cenným majetkom.

Krajina pôvodu: Čína

Pôvodné použitie

V dobe pred tým, ako Číňania začali pri love používať strelné zbrane, používali psov plemena čau – čau ako hľadačov, stopérov a psov do záprahov. Bez ohľadu na to, aká je v skutočnosti jeho história, tento pes s hustou srsťou bol najskôr vycvičený ako pracovný pes, ktorý je schopný prežiť ťažké arktické zimy. Divoké mongolské kmene držali toto plemeno ako loveckého a strážneho psa, zároveň ho používali pre jeho mäso a kožušinu.

Novodobé použitie

V dnešnej dobe je však čau – čau chovaný ako spoločenské plemeno, bez poľovného využitia.

Povahová charekteristika

Čau – čau môže byť  buď vysoko energický alebo jednoducho pokojný. Toto plemeno je známe tým, že je tvrdohlavé, zanovité, vážne a utiahnuté, ale tiež milujúce, dobrosrdečné a verné. Hovorí sa o ňom, že je to pes jediného pána a skutočne – v rodine si vždy vyberie jedného vodcu a ostatných síce akceptuje, no čokoľvek na svete spraví len pre svojho vodcu.

Čau – čau je ako mačka, nerobí si starosti s tým, či poteší svojho pána tak, ako to chcú robiť iní psi. Neberte to tak, že  čau – čau je odmeraný a namyslený. Jeho povaha spôsobuje, že je trochu zdržanlivý a opatrný najmä s cudzími ľuďmi. Je psom, ktorý komunikuje so svojim pánom na partnerskej úrovni, preto nie je možné kúpiť si ho nejakou maškrtou, skôr je potrebné od ranného veku ho priúčať zvykom a spôsobom správania, ktoré od neho očakávame.

Od prvého dňa ako si ho priveziete domov musí byť striktne dané čo sa smie a čo nie – inak vám vyrastie silný sebavedomý pes, ktorý si postupne prispôsobí Vás k svojmu obrazu.

Tieto zvieratá majú minimálnu tvárovú mimiku a brešú len v súvislosti s bezprostredným nebezpečenstvom, preto treba dávať pozor na zvedavých okoloidúcich, ktorý by sa mohli domnievať, že fakt, že na nich náš pes nebreše, znamená, že ich vlastne akceptuje a budú sa snažiť kontaktovať ho napríklad cez bráničku.

 

Mohlo by prísť naozaj k úrazu, pretože čau-čau je skutočne psom teritoriálnym, preto je nanajvýš vhodné označiť nápisom bránku nášho domova.

cau-cau-MarekSlobodnik

Vhodný

Čau – čau je vhodný na dvor aj do bytu. Vraví sa, že nie je vhodný do rodiny s malými deťmi, no z vlastnej skúsenosti viem, že ak je s deťmi v kontakte od svojho ranného veku, je skvelý spoločník aj pre ne a vďaka vysokému prahu bolestivosti im dovolí robiť takmer  hocičo, pokiaľ patria do rodiny, ktorú miluje z celého srdca a bezvýhradne.   

Komu sa nehodí

Nie je vhodný do rúk neskúseného majiteľa. Výcvik je ťažký a preto je treba pristupovať k výcviku psa tohto plemena pomaly.  Dôležitá a nevyhnutná pri výchove tohto psa je však socializácia. Pri cudzích ľuďoch či  zvieratách  je určite potrebný dozor dospelej osoby, pretože u tohto plemena môže človek, ktorý ho dostatočne nepozná ťažšie rozoznať  potrebu dodržiavať dostatočný odstup, pokiaľ pes vyjadruje nejaké antipatie.

Autor: Marek Slebodník,
prezident SKPaCHPP Chow-Chow
Foto: archív autora

Kontakt: www.chowchow.skFacebook