Čivava

Čivava je považovaná za najmenšie plemeno na svete a nesie meno po najväčšom štáte republiky Mexiko (Chihuahua). Presná história o pôvode týchto psíkov nie je celkom známa.

Traduje sa, že čivava bola pôvodne vyšľachtená indiánskym kmeňom Mayov a domestikovaná z divej civilizácie v čase toltékov a aztékov. Indiánske povesti spomínajú čivavu ako ochrancu zomrelých náčelníkov na ceste do sveta duchov.  Ďalej sa traduje, že tieto maličké psíky nazývané aj ako psíci „techichi“ boli nájdené ako dekorácie relikvií.

Ďalšou z možností  histórie je, že tento druh malých psíkov bol predavaný podnikavými Mexičanmi okoloidúcim turistom. 

360-civava1-pes-pre-zivot-sk

Predaj bol spájaný s mestom Chihuahua a je možné že návštevníci Mexika priniesli tieto maličké psíky do Ameriky, kde sa oficiálne dostala prvá čivava do zápisu AKC v druhej polovici 19. storočia.  

360-civava2-pes-pre-zivot-sk

Typy čiváv

Existujú dva typy čiváv. Krátkosrstá, ktorá môže mať dva typy srsti a sú rovnako správne.  Môže byť veľmi krátka, priliehavá, jemná a veľmi lesklá, druhá môže byť o niečo dlhšia s dlhšou podsadou. 

Druhým typom je čivava dlhosrstá, ktorej srsť má byť jemná, hodvábna a rovná.  Jej srsť je dlhšia a má tvoriť závesy na ušiach, krku, zadnej strane hrudných a panvových končatinách, labkách a chvoste. Nežiadúca je srsť podobná s trpazlíčim špicom, alebo maltezáčikom.    

360-civava-pes-pre-zivot-sk

Povahová charakteristika

Čivava je najmenšie plemeno na svete a je vyšľachtené k tomu, aby robilo spoločnosť človeku. Je to maličký psík s veľkým srdcom, jeho povaha je veľmi bystrá, pozorná, inteligentná,  avšak nikdy nie agresívna či bojazlivá.

Čivava je  veľmi sebavedomý psík, jeho veľké okrúhle roztomilé oči budú na vás oddane pozerať v snahe aby ste si ju od zeme všimli. Určite neodoláte a vezmete ju k sebe do náručia. 

Tento maličký psík sa v podstate hodí ku každému. Samozrejme, pri malých deťoch treba zvýšiť opatrnosť, ale cez to všetko je čivava skvelým kamarátom a partnerom pre ľudí všetkých vekových hraníc.  

Kam sa nehodí

Čivava sa vyslovene nehodí na pobyt vonku a osamelosť. Je to psík, ktorý je predurčený k tomu, aby žil v blízkosti človeka, robil mu radosť a spoločnosť.

360-civava3-pes-pre-zivot-sk

Ak musíte zostať väčšinu dňa v práci, je dobré vašej čivave zabezpečiť kamaráta, aby lepšie znášala samotu.

A tu platí pravidlo: „Jedna čivava, smutná čivava“☺. 

Autor: Alexandra Kamenčíková
Foto: archív autora

Kontakt: www.civavapapillon.sk