Flat Coated Retriever

Wavy-Coated retriever bol v čase najväčších zmien 19. storočia najobľúbenejším psom medzi poľovníkmi. Bol to robustný energetický pes, so širokou hlavou a s výrazným stopom, ktorý mal bohatú zvlnenú srsť.

Tieto znaky zdedil po psoch St. John´s, ktoré ale nesplňovali  potreby nového pomocníka v poľovných revíroch. Cieľom bolo vyšľachtiť psa podobného Wavy-Coated retrieverovi, ale ľahšieho, atletickejšieho, s jemnejšou hlavou a srsťou, ktorá mala byť vodeodolná, ale nie ťažká a hustá.

Mal to byť pes s dobrým čuchom, mäkkou papuľou a citlivým a poslušným temperamentom so záujmom o prinášanie zveri do rúk poľovníka. Elegancia flata sa pravdepodobne dosiahla prikrížením setra, poslušnosť pravdepodobne krížením s ovčiarskymi psami.

Súčastné využitie

Dnes je flat obľúbený hlavne ako spoločník v rodine alebo pri rôznych športoch. Teší sa rastúcej obľube medzi záchranármi, ktorí využívajú typické vlastnosti flatov – radosť z práce a lásku ku všetkému živému. Nestratí sa ani ako poľovný pes v revíroch a vo vode pri poľovačkách na pernatú zver. Vďaka jeho priateľskej povahe sú niektoré pokojnejšie jedince ideálne aj ako canisterapeutické alebo asistenčné psy. V Anglicku sa často používa aj ako vyhľadávač drog. V psích športoch sa zatiaľ veľmi neobjavuje, čo je škoda, pretože má všetky predpoklady na behanie agility, alebo skákanie za frisbee.

Prvý dojem pri pohľade na typického Flat Coated retrievera robí jeho silueta, ktorá je pre toto plemeno nezameniteľná. Hlava je dlhá, silná, v „jednom celku“, bez výrazného stopu, ktorá je unikátna pre FCR. Na celom tele nemožno nájsť ostré uhly, celé telo je harmonické s jemnými a vyváženými proporciami. Typická polodlhá srsť musí pôsobiť hladko – od toho názov plemena, buď je vo farbe pečeňovej alebo čiernej. V pohybe je FCR stále veselý, hrdý, s nikdy neprestávajúcim vrtením chvosta. 

Povahovo je to plemeno večne pozitívne naladené, veľmi aktívne – vhodné na všetky kynologické športy, veselé, nadovšetko miluje jedlo, vodu, aport a všetko, čo sa hýbe – hlavne ľudí. Neskôr dospieva, čo vyžaduje väčšiu trpezlivosť pri výcviku zo strany majiteľa. 360-flat-coated-retriever-pes-pre-zivot-sk

Pre koho sa hodí

Určite jeho spoločnosť a povahu ocenia mladí ľudia alebo rodiny, ktoré radi chodia často do prírody. Je to veľmi aktívny pes – najaktívnejší z retrieverov. Potrebuje denné zamestnanie, fyzické aj psychické, inak sa veľmi rád pustí do niečoho, čo sa nemusí zhodovať s názorom jeho majiteľa. Ideálny je na rôzny výcvik a športy.

Autor: Viktória Bašťovanská Foto: archív autorky Kontakt: www.slovak-retriever.org                  www.sportklub-retriever.sk