Grifóni

Bruselský grifón, Brabantskyý grifón, Belgický grifón – 3 samostatné plemená, ktoré sa od seba odlišujú farbou a štruktúrou srsti. Zaujímavosťou je, že sa môžu navzájom krížiť a v jednom vrhu sa môžu vyskytnúť aj všetky 3 varianty. Bruselský grifón (Griffon Bruxellois)
srsť tvrdá, drôtovitá s podsadou, polodlhá, farba  červená. Srsť sa upravuje trimovaním.

Belgický grifón (Griffon Belge)
srsť tvrdá, drôtovitá s podsadou, polodlhá, farba  čierna alebo čierna s červenými znakmi. Srsť sa upravuje trimovaním.

Brabantský grifón (Petit Brabancon)
srsť krátka a hustá, farba červená, čierna alebo čierna s červenými znakmi 

História a pôvodné použitie

Bruselský grifón je známy už od 19. storočia. Krajinou pôvodu  je Belgicko, kde vznikol vyšľachtením malých hrubosrstých psíkov, chovaných v stajniach na chytanie myší a potkanov. Niektorí prebývali v domoch kupcov a boli využívaní aj na stráženie.

Presný zoznam všetkých plemien, kotré boli použité aby vznikol grifón v dnešnej podobe neexistuje, ale nesporný je vplyv opičieho pinča a mopsa. Ďalej sa v literatúre uvádzajú plemená King Charles španiel, Kavalier king Charles, Pekinéz, Jorkšírsky terrier.

Koniec 19. storočia priniesol plemenu úspešný rozvoj a to aj vďaka tomu, že ho vo väčšom množstve chovala belgická kráľovna. 

 

Novodobé využitie

Dnes je grifón výlučne spoločenský pes, ale osvedčil sa aj v canisterapii a hodí sa aj na agility. Aj keď sa nedá povedať, že by to bol vyslovene “strážny pes”, grifón nenechá nikoho prekročiť prah domu, bez toho, aby ho neohlásil štekotom.

Vzhľad

Malý, živý pes kvadratickej telesnej stavby s hmotnosťou v rozmedzí 3,5 – 6 kg. Typická je hlava grifóna – široká, guľatá, s klenutým čelom, s nápadne veľkými, čiernými, guľatými očami. Ňucháč  je umiestnený do úrovne očí a je zatlačený dozadu.  Sánka je vysunutá dopredu, tvorí výrazný predkus. Pri pohľade zboku je brada, ňucháč a čelo v jednej rovine.

Povahová charakteristika

Povahovo vyvážený malý psík – živý, inteligentný, citlivý. Veľmi ostražitý, nie bojazlivý ale ani agresívny. Zvykne až extrémne prilnúť k svojmu pánovi, ktorého se snaží sprevádzať na každom kroku, a to i v byte. Miluje svojho pána natoľko, že z neho nespustí oči ani na chvíľočku a chce mu byť stále čo najbližšie. Ovšem pozor, nie každému je príjemné mať psíka stále v bezprostrednej blízkosti. Pre takéhoto človeka sa grifón príliš nehodí. Je okúzľujúcim spoločníkom vhodným pre dôchodcov aj mnohopočetnú rodinu. Pre svoj malý vzrast sa hodí do bytu aj do rodinného domu, ale aj pre svoju závislosť na ľudskú spoločnosť sa nehodí do koterca, alebo vonkajšej búdky.

Autor: Dr. Darina Mikitová, CHS Sunny Honey
Foto: archív autorky

Kontakt: www.kchmpp.sk