Labrador retriever

História Labrador retrievera začala na ostrove Newfoundland, v provincii Newfoundland a Labrador, ktorá leží v severnom regióne Kanady. Je to práve tu, kde žili a boli chovaní predkovia dnešných Labradorov. Krajina pôvodu: Veľká Británia

História plemena a pôvodné využitie

Približne v rokoch okolo 1500 osadníci priniesli so sebou na ostrov Newfoundland pracovných psov, aby im pomáhali v oblasti poľovníctva a rybárstva. Miestni rybári používali týchto psov na pomoc pri ťahaní lana z lode na loď, pri prinášaní rýb a ťahaní sietí z vody. Ich vrodené pracovné nasadenie, vernosť a milujúci temperament boli cenné vlastnosti u pracovných psov a tieto psy bolo rybármi veľmi cenené. Mali srsť, ktorá odpudzovala vodu a umožnila im odolávať pri ľadových teplotách morí. Boli to krátkosrsté psy, ktoré boli na prácu vo vode lepšie ako dlhosrsté psy, pretože dlhosrsté psy by voda zaťažila a v mrazivých podmienkach by im vytvorila ľad na srsti. Týchto psov pomenovali St. John´s, čo vzniklo pravdepodobne podľa názvu hlavného mesta Newfoundlandu. Niektorí ľudia špekulujú, že súčasťou kríženia, z ktorého vznikol St. John´s pes je Svätohubertský pes (Bloodhound). Isté však je, že predkom plemena Labrador retriever je práve St. John´s pes.

Súčasné využitie

Labrador je veľmi inteligentné plemeno a tak sa v súčasnosti využíva v mnohých sférach. Uplatní sa na poľovačkách na drobnú zver, ale je využívaný aj ako vodiaci pes, pes – canisterapeut, či vyhľadávač drog.

Sfarbenie Labradora

V súčasnosti u Labradora rozlišujeme tri farby:
  • Čierna: zrejme pôvodná farba
  • Hnedá: zvyčajne nazývaná čokoládová, považovaná za módnu farbu
  • Žltá: niekedy nazývaná piesková, ktorá ide od krémovej po líščiu červeň

Paradoxne okolo roku 1885 bola čokoládová považovaná za nežiadúcu farbu a šteňatá boli vyradené z chovu, ponúkané na darovanie.  Žlté labradory si tiež prešli dobou odmietania, keďže čierna sa dlho považovala za jedinú farbu plemena.

Veľké biele škvrny nachádzané na labkách a hrudi St. John´s psov nie sú povolené v štandarde Labrador retrievera. Niekedy sa však objavia malé hviezdičky na hrudi, ktoré sú považované za akési dedičstvo po týchto statočných psoch z minulosti, ktoré sú povolené.

Povahová charakteristika

Labrador sa rýchlo učí, miluje vodu a aport, čo môže majiteľ využiť pri motivácii psa. Je veľmi prispôsobivý, dokáže poľovať, byť spoločníkom na výlete celý deň, ale tak isto dokáže aj ,,vypnúť“ a verne odpočívať pri nohách svojho pána.

360-labrador-pes-pre-zivot-sk

Na záver

Labrador má len jednu túžbu, a tou je, aby sa zavďačil svojmu pánovi. To je to, čo nazývame pri nich ,,will to please – ochota zavďačiť sa“. Už jeho predchodca St. John´s pes si  podmanil ako prvých dobyvateľov Newfoundlandu, tak aj najväčších Anglických aristokratov.

Autor: Simona Krajčovičová Foto: Dogg Photo, archív autorky Kontakt: www.slovak-retriever.org www.sportklub-retriever.sk