Niečo o výžive a kŕmení – 2.

Vitamíny a minerálne látky

Autorka MVDr. Karin Süvegová, PhD.

Organizmus potrebuje minerálne látky a vitamíny v malých množstvách, avšak sú nevyhnutnou súčasťou výživy. Každá z týchto látok, alebo prvkov, má v organizme nezastupiteľné funkcie. Ich nedostatok, ale niekedy i nadbytok, môže v organizme zapríčiniť vážne problémy. Keďže sa tieto látky často vzájomne ovplyvňujú, je dôležité nielen ich množstvo, ale aj vzájomný pomer.

 

Preto bezpečnejšie je ich pridávať, ak je to potrebné, v preparátoch s vyváženým zložením.  V kvalitných kompletných krmivách býva pomer vitamínov a minerálnych látok vyhovujúci pre jednotlivé kategórie psov, ktorým je krmivo určené. Aj psi kŕmení pestrou surovou stravou, ich obyčajne majú dostatok. 

Nedostatok sa objavuje u psov kŕmených zvyškami ľudskej potravy, jednostrannou alebo varenou stravou, keďže tepelnou úpravou sa mnohé bilologicky aktívne látky ničia, alebo v špecifických prípadoch, kedy  sa zvyšuje potreba niektorých látok – napr. pri väčšej záťaži, strese, výmene srsti, po zraneniach, akýchkoľvek ochoreniach, najmä chronických. 

Aj dlhodobým a nesprávnym skladovaním krmív sa mení ich zloženie a množstvo vitamínov v nich klesá. Krátkodobý deficit pes dokáže kompenzovať, pri väčšom nedostatku sa objavujú zmeny vo výzore,  výkonnosti a plodnosti, neskôr vzniká ochorenie.

Vitamíny rozpustné v tukoch

Tieto vitamíny sa ukladajú do zásoby v pečeni, preto ich nedostatok nie je bežný a niektoré je možné predávkovať. 

Vitamín A (retinol)

Vitamín A, významný antioxidant, je dôležitý pre zabezpečenie normálneho videnia, rast, vývoj kostí, zdravie kože a slizníc, reprodukciu, chráni pred vznikom nádorov. 

Pes ho prijíma v potrave ako vitamín A, alebo jeho prekurzor beta – karotén, ktorý sa nachádza predovšetkým v rastlinách. Jeho bohatým zdrojom je rybí olej, vo väčšom množstve sa nachádza v pečeni, vaječnom  žĺtku, mlieku, masle, mrkve, kukurici, zelených rastlinách, paprike. Jeho nedostatok je zriedkavý, pretože sa ukladá v pečeni. Z toho dôvodu ho treba dopĺňať opatrne najmä u mladých psov, u ktorých nadbytok môže spôsobiť deformácie kostí.  

Jeho zjavný nedostatok sa prejavuje neplodnosťou u samíc aj samcov, šeroslepotou, zvýšenou vnímavosťou voči infekciám, spomaleným hojením rán, zápalmi kože a slizníc, napr. zápalmi priedušiek, očných spojiviek, ústnej dutiny, tráviaceho traktu, degeneráciou nervových vláken, čo má za následok krívanie, až ochrnutie končatín . 

Vitamín A  vydrží zohrievanie do 100°C, ale nie dlhšie varenie. Na svetle sa rozkladá. 

Vitamín D (kalciferol)

Vitamín D je nevyhnutný pre hospodárenie organizmu s vápnikom a fosforom, je  dôležitý pre zdravie kostí, zubov,  rozmnožovanie.  Pre jeho metabolizmus je potrebné slnečné svetlo. 

Vyššiu potrebu vitamínu D majú mladé zvieratá a gravidné sučky. Pri jeho nedostatku, alebo nedostatku slnečného svetla,  vzniká krivica – deformácie kostí a lebky, staršie zvieratá trpia mäknutím a lámavosťou kostí.  

Zdrojom vitamínu pre psov je najmä mliečny a rybí tuk, pečeň. Ukladá sa do zásoby v pečeni a jeho predávkovanie je rovnako nebezpečné ako nedostatok. Pri predávkovaní sa odvápňujú kosti a vápnik sa ukladá v mäkkých orgánoch a koži. Pridávanie vitamínu D pri zjavnom nedostatku vápnika, alebo nesprávnom pomere voči fosforu, môže stav zvierat ešte zhoršiť. Preto sa používa opatrne a takmer výlučne v kompletných vitamínovo – minerálnych doplnkoch. 

Vitamín E (tokoferol)

Vitamín E zabraňuje oxidácii polynenasýtených mastných kyselín a chráni tak bunky pred poškodením lipoperoxidmi. Podporuje pevnosť ciev a pružnosť tkanív – kože, svalov, chráni pečeň, prispieva k syntéze viacerých hormónov, je dôležitý pre reprodukciu, funkčnosť svalov, zdravie kože. Funčne je spätý so selénom. 

Jeho nedostatok sa prejavuje poruchami reprodukcie, slabosťou a únavou, poškodením svalov, pripisuje sa mu špecifické poškodenie črevných stien pri chronických zápaloch hrubého čreva. 

Potreba vitamínu E je vyššia u chovných zvierat, u zvierat v rekonvalescencii, slabých mláďat, ale aj pri zvýšenom skrmovaní tukov, napr. u pracovných a športových psov. Predovšetkým tuky s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín musia byť chránené pred oxidačným poškodením, preto sa vitamín E pridáva do hotových krmív ako prirodzený antioxidant. 

Zdrojom vitamínu E v potrave psov  sú rastlinné oleje a bravčová masť, zelené rastliny, obilné klíčky, pečeň, vajcia, orechy. 

Vitamín K (fylochinon, menachinon)

Vitamín K1 (fylochinon) je psami prijímaný v potrave, vitamín K2 (menachinon) je syntetizovaný črevnými baktériami.  Vitamín K je dôležitým faktorom zrážania krvi, no má význam aj pre zdravie ciev, ukladanie vápnika do kostí, imunitný systém, reguláciu funkcie iných vitamínov. Jeho potreba vzrastá po ťažkých infekciach, poraneniach, po liečbe antibiotikami. Predovšetkým ho však je nutné podávať vo vysokých dávkach pri bežne sa vyskytujúcich otravách kumarínovými derivátmi v jedoch proti hlodavcom. 

Zdrojom tohoto vitamínu sú predovšetkým zelené rastliny, pečeň, rybia múčka, morské riasy, vaječné žĺtko. 

Vitamíny rozpustné vo vode

Tieto vitamíny, ak sú prijímané v nadbytku, sú vylučované močom a výkalmi. Preto sa častejšie stretávame s ich nedostatkom. 

Vitamín B1 (thiamin)

Vitamín B1 zasahuje do metabolizmu cukrov, nukleových kyselín, tukov a niektorých hormónov.  Umožňuje získavanie energie zo sacharidov, je aktívnou zložkou nervového systému. Podporuje chuť do jedla a trávenie. Pôsobí podporne pri liečbe nervových ochorení. 

Jeho potreba, okrem iného, závisí aj od obsahu tuku a bielkovín v kŕmnej dávke, je vyššia pri kŕmení prevažne vareným krmivom, suchým krmivom, alebo čerstvými rybami. Mnohé druhy rýb obsahujú enzým tiaminázu, ktorá tento vitamín rozkladá. Tiamináza  stráca účinnosť po uvarení rýb. No i vitamím B1 je citlivý na vysoké teploty a varom sa ničí. Dlhodobejší nedostatok vitamínu B1 sa prejavuje zaostávaním v raste, nechutenstvom, slabosťou, poruchami srdcovej činnosti a zraku, neskôr kŕčami, ochrnutím, až smrťou. 

Jeho prirodzeným zdrojom sú pivovarské kvasnice,  surové mäso a vnútornosti, vajcia, mlieko, obilné klíčky. 

Vitamín B2 (riboflavín)

Vitamín B2 ako súčasť enzýmov vstupuje do metabolizmu bielkovín, tukov a cukrov. Jeho potreba sa zvyšuje s vyšším obsahom bielkovín a tukov v kŕmnej dávke. Vyššie nároky naň majú mladé zvieratá, chovné sučky, pracovní a športoví psi, v strese, pri infekčných chorobách, rekonvalescencii, psi s ochorením pečene, po aplikácii antibiotík.  

Nedostatok sa prejaví zaostávaním v raste, nechutenstvom, poškodením očnej rohovky, vypadávaním srsti. neplodnosťou sučiek, vysokou embryonálnou mortalitou, rodením málo životaschopných a mŕtvych šteniat. 

Prirodzeným zdrojom vitamínu sú pečeň a obličky, kvasnice, červené mäso, mlieko, vajcia, zelené rastliny. 

Vitamín B3 (kyselina nkotínová)

Tento vitamín má veľkú úlohu v uvoľňovaní energie z krmiva. Má význam pre syntézu niektorých hormónov, je dôležitý pre fungovanie nervového systému, trávenie, reprodukciu, kožu.  

Mierny nedostatok sa prejaví nechutenstvom a nepokojom, vážnejší hnačkami, nervovými poruchami, zápalmi kože. 

Je prítomný v rybách a hydinovom mäse, vajciach, mlieku, kvasniciach. Jeho potreba stúpa, ak je v potrave nedostatok tryptofánu a pri kŕmení veľkým množstvom kukurice a obilnín. V obilninách je totiž vo väzbách, ktoré pes nevie využiť. 

Vitamín B5 (kyselina pantotenová)

Ako súčasť acetylkoenzýmu A zasahuje do metabolizmu všetkých živín, je dôležitý pre činnosť nadobličiek, imunitný systém, pre správnu funkciu kože, hojenie rán. 

Nedostatok je zriedkavý, pretože je bežne prítomný v potrave – mäse, vnútornostiach, kvasniciach, orieškoch, zelených rastlinách, obilných klíčkoch a otrubách, i keď je veľmi citlivý na teplo a rozkladá sa už pri 60°C.

Pridávať je ho vhodné psom s ochorením kože a slizníc, zápalmi, poraneniami, po antibiotikách.  

Vitamín B6 (pyridoxín)

Vitamín B6 je nevyhnutný pre metabolizmus aminokyselín, mastných kyselín, cukrov, iných vitamínov, pre tvorbu červených krviniek, protilátok, i pre vylučovanie odpadových látok

Jeho nedostatok sa najčastejšie objavuje u chronicky chorých zvierat, alebo po aplikácii antibiotík a im podobných liekov, ale aj po dlhodobom kŕmení iba varenou a menej hodnotnou stravou, pri vysokom obsahu bielkovín v krmive, alebo pri vysokých teplotách prostredia. . 

Pri vážnom nedostatku sa objavuje suchá koža, vypadávanie srsti, anémia, zápaly ústnej dutiny, strata koordinácie pohybov, kŕče, hnačky, nepokoj, únava

Vitamín B6 sa nachádza v pečeni, kvasniciach, svalovine, čerstvých rybách, obilných klíčkoch, šupkách obilia, naturálnej ryži.  Tepelným spracovaním a svetlom sa v potravinách ničí. 

Vitamín H (biotín)

Je dôležitý pre syntézu aminokyselín, tukov, metabolizmus glukózy, syntézu vitamínu C. U psov je čiastočne tvorený mikroflórou čriev. Pomáha pri svalovej únave, chronickej únave, ekzémoch. Vždy je odôvodnené ho pridávať pri ochoreniach kože a zlej kvalite srsti. 

Jeho nedostatok sa objavuje po užívaní antibiotík, alebo pri väčšom skrmovaní surových vajec. Vaječné bielko obsahuje avidín, ktorý tento vitamín viaže. 

Vyskytuje sa v pečeni, rybách, kvasniciach, mlieku, zelenine. Ničí sa varom

Kyselina listová (folacin)

Je nepostrádateľná pre syntézu nukleových kyselín a normálnu funkciu kostnej drene. Jej nedostatok spôsobuje anémiu, potraty  a poruchy vývoja plodov u gravidných sučiek.

V potrave môže chýbať najmä ak sa pes kŕmi varenou potravou, alebo zle skladovaným krmivom. Je extrémne citlivá na teplo a vo varenej potrave sa prakticky nenachádza. Zdrojom kyseliny listovej sú pečeň, obličky, kvasnice, zelené rastliny.

Niečo o výžive a kŕmení - 2.

 

Vitamín B12 (kobalamín)

Vitamín B12 zasahuje do metabolizmu nukleových kyselín, aminokyselín, tukov, cukrov, hemoglobínu. Je dôležitý pre funkciu červených krviniek, nervov, i svalov. Nedostatok sa prejavuje anémiou, chudnutím, nechutenstvom, slabosťou, mokvavými zápalmi kože. U psov je však jeho deficit zriedkavý, nakoľko je tvorený aj črevnou mikroflórou a v prípade núdze je mobilizovateľný z pečene. Najčastejšie sa s ochorením z jeho nedostatku stretávame u psov s chronickými poruchami trávenia. Viac ho v potrave potrebujú mladí,  aktívni psi a psi dlhodobo chorí, či v rekonvalescencii.

V potrave je prítomný napr. v mäse a vnútornostiach, v kvasniciach, vajciach, morských riasach. Pre jeho vstrebávanie je dôležitá prítomnosť vápnika.

Cholín a Inosit

Sú súčasťou lecitínu a majú úlohu vo  využití a transporte tukov, ich prerozdeľovaní v organizme, znižujú hladinu cholesterolu. Chránia pečeň, kožu a srsť. 

Nachádzajú sa vo vnútornostiach, kvasniciach, vajciach, obilných klíčkoch, listovej zelenine. 

Kyselina paraaminobenzoová (PABA)

Je dôležitá pre metabolizmus bielkovín a kyseliny listovej a pantotenovej. Mierni bolesť napr. pri popáleninách. Nachádza sa vo vnútornostiach, kvasniciach, naturálnych obilninách. 

Vitamín C (kyselina askorbová)

Vitamí C je silným antioxidantom, chráni bunky pred voľnými radikálmi. Ochraňuje aj iné vitamíny pred poškodením, je dôležitý pre využívanie železa, medi, vápnika. Veľkú úlohu hrá pri výstavbe spojivových tkanív – kostí, chrupaviek, väzív, zubov. Je dôležitý pre krvotvorbu, imunitný systém,  pevnosť ciev, tkanivové dýchanie. Pomáha pri boji organizmu proti infekciám, zápalom, nádorom. 

Psi si vitamín C dokážu syntetizovať sami, s výnimkou cicajúcich šteniat, ktoré sú odkázané na jeho prísun v kolostre. Ak sa im ho nedostáva, dochádza k anémii, poruche rastu  a deformáciám kostí a chrupaviek, zníženiu odolnosti, krvácavosti a vypadávaniu zubov. 

Vyššiu potrebu vitamínu C majú psi v raste, chorí psi, psi vystavení stresom a zvýšenej námahe. 

Vitamín C sa nachádza v čerstvom mäse, zelených rastlinách, ovocí, zelenine. Dlhodobým skladovaním potravy jeho množstvo v nej klesá. Ničí sa varom a odbúrava sa za prítomnosti kyslíka. Mrazenie ho nepoškodzuje. 

Minerálne látky

Využívanie minerálnych látok z krmív je ovplyvňované aj ich vzájomným pomerom a obsahom živín a vitamínov v kŕmnej dávke, na základe čoho niekedy vzniká ich relatívny nadbytok, alebo nedostatok. Organizmus má kompenzačné mechanizmy,   ktorými dokáže nežiadúci stav do určitej miery vyrovnávať. Ak sa kapacita kompenzačných mechanizmov vyčerpá, vznikajú poruchy. Kvôli minimalizovaniu rizika je bezpečnejšie pridávať minerálne látky vo forme hotových minerálnych alebo vitamínovo – minerálnych zmesí, v ktorých je ich pomer optimálny.  Najlepšie sa uvedeným problémom predchádza vyváženou pestrou stravou, alebo výberom vhodného kompletného krmiva. 

Vápnik a fosfor

Sú dôležitou stavebnou zložkou kostí a zubov, v organizme je v kostiach uložených až 95% vápnika a 85% fosforu, odkiaľ ich organizmus môže podľa potreby mobilizovať.    

Vápnik je nevyhnutný pre fungovanie nervového systému,  prácu srdca, svalov, hormónov, enzýmov, je súčasťou bunkových  stien, má úlohu v zrážaní krvi, pôsobí protizápalovo. 

Fosfor je súčasťou nukleových kyselín, enzýmov, podieľa sa na procesoch získavania energie.  

Ideálny pomer vápnika a fosforu v kŕmnej dávke je 1:1 až 1,7:1. Pri dlhodobo nesprávnom pomere prvkov v krmive, pri vážnom nedostatku, alebo nadbytku, ktorý prekročí kompenzačné schopnosti organizmu, vznikajú vážne zdravotné problémy – ako rachitída, osteomalácia  (mäknutie a deformácie kostí), lámavosť kostí, vypadávanie zubov, poškodenie obličiek, poruchy činnosti štítnej žľazy, neplodnosť. Najcitlivejšie sú mladé zvieratá v raste a gravidné a dojčiace sučky, u ktorých veľká strata vápnika spôsobuje eklampsiu – ochorenie sprevádzané nepokojom, kŕčami, až smrťou. 

Dobrým zdrojom vápnika sú mäkké kosti, vaječné škrupiny, z mäsa skôr svalovina, zelené rastliny, mliečne výrobky, orechy,  zdrojom fosforu zase vnútornosti, kvasnice, rybie múčky, vajcia, orechy. Vstrebávanie vápnika ovplyvňuje aj prítomnosť vitamínu D  a tukov v potrave, pričom príliš málo, ale aj priveľa tuku využitie vápnika znižuje.   

Horčík

Horčík patrí k stavebným prvkom kostí a zubov, je súčasťou enzýmov, ktoré sa podieľajú na získavaní energie zo živín, je nepostrádateľný pre normálnu funkciu nervového systému, svalov, srdca. Na jeho nedostatok sú citlivejší mladí psi, ktorí ho potrebujú pre rast. 

Ak organizmu chýba, môže sa to prejavovať nervozitou, stratou koordinácie pohybov, slabosťou, kŕčami. Keďže v potrave je bežne prítomný, nachádza sa napr. v mäse, vnútornostiach, vajciach, orechoch, zelených rastlinách, ovocí, jeho nedostatok obvykle vzniká po predávkovaní vápnika a fosforu, alebo u chronicky chorých zvierat, prípadne po dlhšie trvajúcej námahe.

Draslík

Pomáha udržiavať rovnováhu v rozdelení tekutín a elektrolytov v organizme, je súčasťou enzýmov, dôležitý je pre udržiavanie normálnej činnosti srdca a krvný tlak. 

V krmive je ho dostatočné množstvo, no napr. hnačky, vracanie môžu spôsobiť jeho akútny nedostatok, ktorý sa prejavuje slabosťou, letargiou, poruchami srdcovej činnosti.  Dopĺňa sa rehydratačnými roztokmi.

Sodík a chlór

Podobne ako draslík, patria k elektrolytom, ktoré udržiavajú stabilné prostredie organizmu. Ukladajú sa v kostre. Stráca sa hlavne pri  stratách telesných tekutín – hnačkách, vracaní, krvácaní, poruchách vylučovania moču, vyčerpávajúcej aktivite. Sú obsiahnuté v rehydratačných elektrolytových roztokoch. 

Chlór je súčasťou kyseliny chlorovodíkovej, dôležitej pre trávenie. Jeho nedostatok spôsobuje poruchy trávenia, nadbytok hnačky a poškodenie obličiek. 

Sodík môže chýbať laktujúcim sučkám, čo sa prejaví zníženou tvorbou mlieka, vyčerpaním, chudnutím, zhoršením kvality srsti, poruchami srdcovej činnosti. Predávkovanie vzniká najmä po skrmovaní veľkého množstva údenín, alebo suchých krmív pri súčasnom nedostatku vody. V takom prípade zvieratá zrýchlene dýchajú, zvracajú, majú hnačku, neskôr kŕče. 

Sodík je vo väčšom množstve prítomný v rybích múčkach, kvasniciach, svalovine.

Železo

Je súčasťou krvných a svalových farbív, je dôležité pre transport kyslíka, je súčasťou enzýmov. Nedostatok sa prejaví anémiou, únavou, zlou kvalitou srsti a jej zafarbením. Železo sa nachádza napr. vo vnútornostiach, kostiach, červenom mäse, zelených rastlinách, v sušenom mlieku. 

Zinok

Je antioxidant, súčasť mnohých enzýmov a inzulínu, je dôležitý pre kosti, kožu a srsť, hojenie rán a plodnosť.  Nedostatok sa prejaví v prvom rade vypadávaním srsti, lámavosťou pazúrov a kožnými zmenami. 

Dostatok je ho v pečeni, tmavom mäse, vajciach, orechoch. 

Meď

Má v tele množstvo funkcií, ovplyvňuje vstrebávanie železa, má význam pre krvotvorbu, tvorbu melatonínu, výmenu srsti, rast kostí a chrupaviek, potrebujú ju nervové tkanivá, srdceNedostatok sa prejaví napr. zaostávaním v raste, depigmentáciou. Pri predávkovaní je jedovatá. 

Obsahujú ju mäso, vnútornosti, kosti, kvasnice. 

Mangán

Je dôležitou súčasťou enzýmov, má vplyv na metabolizmus živín. Ovplyvňuje imunitný systém, kostru, plodnosť, nervový systém. Viac mangánu je v rybách a obilných šrotoch. 

Kobalt

Je súčasťou vitamínu B12.  Nedostatok spôsobí depresiu rastu, anémiu a poškodenie srsti.  Nachádza sa najmä v rybách.

Selén

Selén patrí k antioxidantom, má úzky vzťah k vitamínu E. Ovplyvňuje rast a obranyschopnosť. Jeho nedostatok spôsobuje svalovú dystrofiu mladých zvierat, slabosť, neplodnosť, edémy. Psi ho prijímajú napr. v mäse a pečeni, rybích múčkach, vajciach. 

Jód

Je súčasťou hormónov štítnej žľazy a má dôležitú úlohu v premene látok, je potrebný pre normálny rast, vývoj a využívanie živínNedostatok sa prejaví únavou,  vypadávaním srsti, poruchami reprodukcie, zaostávaním v raste. Pri vážnom nedostatku dochádza k ochoreniu štítnej žľazy.

Najviac ho je v morských rybách a morských riasach, dopĺňa sa do kuchynskej soli.