Papillon

Malí španieli sú zobrazení na mnohých obrazoch známych majstrov ako Tizian, Rubens alebo Jan Vermeer. Počas francúzskej revolúcie boli však skoro vyhubení.

Krajina pôvodu

Malý kontinentálny španiel – varieta papillon (motýlik) so stojatými ušami a varieta phaléne  (nočný motýľ) so zvesenými ušami. Zemou pôvodu malého kontinentálneho španiela je Francúzsko a Belgicko, ktoré sa zaslúžilo o jeho obnovenie.

Pôvodné použitie

Od dôb panovania francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. bol chovaný ako módny spoločenský pes aj mimo Taliansko, odkiaľ pochádza. Z Francúzska sa rozšíril do Anglicka. Vždy plnil úlohu príjemného spoločenského psa.

Novodobé použitie

Spoločenským psíkom ostáva papillon a phaléne aj v dnešnej dobe, kde okrem malého rodinného spoločníka, plní aj úlohu canisterapeutického psa. Vyniká pohybovou aktivitou, je veľmi hravý, citlivý a jemný. Najnovšie sú títo psi veľmi úspešní v súťaži agility.

Povahová charakteristika

Malý kontinentálny španiel, či už papillon, alebo phaléne, sa hodí pre každého, kto si želá malého, atraktívneho a inteligentného psa.

Pre koho je vhodný

Mimoriadne je vhodný pre starších ľudí, ale aj pre rodiny s deťmi aspoň školského veku. Pre menšie deti je papillon predsa len príliš krehký a jemný a preto ho nemožno jednoznačne doporučiť. Jeho výchova je veľmi ľahká a môžu si ho zadovážiť aj začiatočníci, môže byť chovaný v meste aj na dedine, v bezprostrednom kontakte s rodinou, samozrejme vždy v byte.

papillon-pes-pre-zivot-sk

Autor: Gabriela Majdová
Foto: archív autora
Kontakt: http://www.civavapapillon.sk