Prehriatie

Prehriatie

Autor: MVDr. Monika Martinková

K prehriatiu psa môže prísť veľmi rýchlo a ľahko. Najčastejším prípadom je prehriatie organizmu psa v uzavretom aute. Ak svieti na zaparkované auto slnko, teplota vo vnútri prudko stúpa za niekoľko  minút až na 60 ۫ C (i viac), a v takom prípade je život psa akútne ohrozený.

Ponechanie psa v uzavretom aute na slnku je týranie zvierat!

V letných mesiacoch sme často svedkami prehriatia psov na výstavách, zvlášť pokiaľ predvádzanie trvá dlho na otvorenej, slnkom prehriatej ploche alebo v zle vetraných pavilónoch, kde trpia hlavne dlhosrsté psy a plemená so skrátenou nosovou partiou (tzv. brachycephalické plemená). Tu je však len na majiteľovi psa, aby včas rozpoznal príznaky prehriatia organizmu a nevystavoval psa nepriaznivému vplyvu prostredia.

Takisto nezabúdajme na psy priviazané pri búdach a netienených kotercoch (áno, ešte stále je to „normálny jav“) bez možnosti schovať sa v tieni. O prístupe k vode ani nehovoriac.

A v neposlednom rade chcem trošku apelovať na prácu výcvikárov, pri ktorej  k prehriatiu psa dochádza veľmi rýchle aj v dôsledku nadmerného fyzického zaťaženia.

cooler-veste-prehriatie

 

Príznaky prehriatia

zrýchlený dych
vyplazený jazyk

pena v dutine ústnej
výraz nervozity až paniky striedaný skleslosťou
snaha ujsť z nepriaznivého prostredia
zvýšená srdečná frekvencia
zvracanie, hnačka

Prvá pomoc pri prehriatí

umiestniť psa do chladnejšieho prostredia (tieň, chodba, pivnica)
zabezpečiť vetranie
povoliť obojok
odstrániť penu z dutiny ústnej
predložiť vodu
prikladať studený obklad, polievať labky alkoholom
vyhľadať veterinárneho lekára!

Viete, že

na trhu existuje mnoho „chladiacich“ prípravkov pre psov? Napríklad ventilátor do klietky, chladiace podložky, chladiace vesty, šatky a obojky.

Podobné príspevky