Prvá pomoc

Autor: MVDr. Monika Martinková

Základné fyziologické údaje

Medzi základné merateľné fyziologické údaje patrí teplota, pulz a dych. Teplota sa u psov meria teplomerom v konečníku a jej hodnota by nemala byť vyššia ako 38, 5˚C, u šteniat môžeme tolerovať teplotu 39˚C. Musíme mať na pamäti, že teplota môže stúpnuť aj vplyvom stresu. Pre väčšinu psov to je napríklad čakanie v čakárni veterinárnej ambulancie.

Traduje sa, že teplota tela sa dá odhadnúť podľa teploty a vlhkosti nosu. Bežne je psí nos naozaj studený a vlhký, ale ako indikátor zdravotného stavu je nespoľahlivý. Prechodne teplý nos (napr. krátko po prebudení) nemusí byť ani zďaleka príznakom zhoršeného zdravotného stavu alebo dokonca choroby.

Meranie pulzu (na tepne na vnútornej strane stehna psa) nemá pre majiteľov takmer žiadne opodstatnenie. Akákoľvek zmena frekvencie alebo kvality dychu by mala byť konzultovaná s veterinárnym lekárom. Príznaky ochorení Ochorenie psa sa prejavuje buď zjavne viditeľnými, nápadnými tzv. akútnymi príznakmi, alebo nenápadne, pozvoľna či dokonca nepravidelne, tzv. chronicky. Akútne príznaky – sú náhle vzniknuté zmeny. Majiteľ psa by mal okamžite reagovať a navštíviť veterinárneho lekára.

Akútne príznaky

kolaps, zrútenie opakujúce sa zvracanie hnačka trvajúca viac ako 24 h. (u šteniat 12 h.) poruchy dýchania, kašeľ krvácanie z telesných otvorov zrejmá bolestivosť nechutenstvo úrazy

Chronické príznaky

zmeny farby kože, slizníc občasné zvracanie, zlé trávenie striedavé hnačky krvácanie úbytok telesnej hmotnosti pri zachovanej chuti do jedla zvýšený príjem tekutín krívanie

prva-pomoc-Pes-pre-zivot-sk

  Akútne ochorenie často ohrozuje psa priamo na živote, avšak pri chronických ochoreniach je práve časový sklz zradný v tom, že môžeme prísť so psom k veterinárovi, keď už je neskoro, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá.

Už sme si zvykli, že doma máme „po ruke“ lekárničku. Tá je však vybavená všakovakými liekmi a zdravotníckymi pomôckami, ktoré poslúžia nám ľuďom, v prípade, že máme svoju boľačku. A čo pes? Je to živý organizmus a má problémy so zdravím tak ako aj človek. Naše tabletky „na hlavu“ alebo sódu bikarbónu nepotrebuje. A tých odrenín, drobných rán, čo si vie pes doniesť domov z obyčajnej prechádzky! Sú situácie, kedy humánna lekárnička nestačí. Naučme sa, že k zodpovednosti o psa patrí aj zodpovednosť o jeho zdravie. Majme vždy k dispozícii aj Psiu lekárničku, kde si nájdeme to, čo v tej našej, ľudskej, budeme hľadať zbytočne.

Lekárnička

 1. 90% alkoholový roztok na dezinfekciu rán, alebo 2 % peroxid vodíka, prípadne Betadine (jódový roztok)
 2. Antibiotická masť alebo zásyp
 3. Odčervovacia tabletka
 4. Prípravok proti blchám
 5. Prípravok na čistenie uší
 6. Prípravok na čistenie očí
 7. Masť na chodidlové vankúšiky
 8. Obväz, leukoplast
 9. Nožničky s guľatou špičkou
 10. Pinzeta
 11. Klieštiky na vyberanie kliešťov
 12. Teplomer
Poznať základné fyziologické údaje je nevyhnutné. Často práve ich odchýlka je indikátorom, že so zdravím vášho psa niečo nie je v poriadku.