Shar-pei

V rokoch 1977 a 1978 bol šarpej uvedený v Guinessovej knihe rekordov ako najvzácnejšie a ohrozené plemeno na svete. Zopár jedincov nájdených na Macau a Taiwane bolo prevezených do Hongkongu, kde pre nich vypracovali plán záchrany. História tohto plemena je neuveriteľnou spleťou dohád a protichodných interpretácií.

Krajina pôvodu: Čína

História a pôvodné použitie

Prvú správu, ktorá rozvírila záujem a rozdúchala predzvesť veľkej kynologickej senzácie, priniesol časopis The Dogs roku 1971. Bol to záblesk nádeje, že v Číne prežilo niekoľko psov neznámeho pôvodu prastarého plemena. Najväčší podiel na záchrane sa pripisuje Matago Lawovi. Začiatkom sedemdesiatych rokov spolu s inými nadšencami vyhľadával v zapadnutých oblastiach Číny už len náhodne zabudnuté jedince tohto plemena. Veľa pre záchranu plemena urobili chovatelia z USA.

Zvláštnosťou pritom bolo, že v tomto období už nebolo zvykom objavovať staré, neznáme plemená bez tušenia pôvodu, ako v tomto prípade. Táto výzva oslovila veľa zanietencov. Všetky záhady, ktoré sa týkali pôvodu, ale aj vyhynutia šarpejov, boli veľkým lákadlom pre senzácie milujúcu Ameriku. Výsledkom boli roku 1974 prvé šteniatka, ktoré sa narodili mimo Číny. Záujem o ne bol veľký. 

V roku 2013 bola zverejnená štúdia, ktorá sledovala genetický fond niektorých plemien a ich spojitosť s niektorými líniami vlkov. Bolo preukázané, že plemeno shar-pei patrí medzi najstaršie plemená žijúce na zemeguli!

360-sharpei1-pes-pre-zivot-sk

My vieme jeho históriu dohľadať vďaka vykopávkam a vďaka zachovaným historickým artefaktom. Sošky z obdobia dynastie Han (206 r. pred n. l.) zobrazujú psa menšieho, ale mohutného a zavalitého, s pomerne ťažkou hlavou, skrátenou a tupo zakončenou nosovou partiou a nahor neseným chvostom. V týchto figúrkach vidia bádatelia aj predchodcu čau čaua a hlásia sa k nim aj historici zaoberajúci sa plemenom lhasa apso. 

Povahová charakteristika a komu sa hodí

Šarpej je múdre a mimoriadne empatické plemeno. Poznáte to, keď ho necháte žiť vo svojej blízkosti.  Povaha každého jedinca je výsledkom jeho vývoja, prostredia, v ktorom vyrastá, komunikácie, ktorá je záležitosťou chovateľa, a jeho dedičných predispozícií. Vo všeobecnosti má šarpej vyrovnanú, skôr relaxačnú povahu, ktorá je kombinovaná so zdravou energiou a pružnosťou. Šteniatka sa vyznačujú zvedavosťou a umiernenými hrami a mimoriadnou čistotnosťou.

360-sharpei-pes-pre-zivot-sk

V súčasnosti je skôr domácim strážnym psom, spoločníkom. Je to pes, ktorý sa veľmi fixuje na svojho majiteľa. Žije pre človeka, ktorý mu poskytuje príbytok a stravu. Zmenu majiteľa prežíva veľmi bolestne a citlivo. Pôsobí veľmi vyrovnane a pokojne, ale má mimoriadne vnímavú psychiku.

Nie je otravný ani dotieravý. Je príjemný spoločník, pokojný, prítulný. Najviac mu prospieva harmonické prostredie, kde môže relaxovať, má dostatok pokojného spánku, ktorý nesmierne miluje, primerané možnosti pohybu a svojho majiteľa, ktorý mu prejaví lásku. 

Nehodí sa

Veľmi rušné prostredie a príliš „temperamentné“ rodiny.

Stresová zmena v prostredí ho vie veľmi rozcitlivieť. Hysterické a nervózne vzťahy v rodine kde žije, znáša veľmi ťažko a psychicky upadá.

Nie je to pes vhodný do koterca a na pobyt vonku. Je to nielen preto, že má mimoriadnu potrebu byť v blízkosti majiteľa, ale aj preto, že je náchylnejší na problémy s ušami, kožou z vlhkého prostredia alebo veterného prostredia.

Jeho koža nevyžaduje mimoriadnu starostlivosť, ale potrebuje čisté prostredie, sucho a kvalitnú stravu. 

Autor: Mgr. Viera Staviarska, poradkyňa chovu
Kontakt: http://www.shar-peiclub.eu

Video so starými fotografiami shar peiov a krátky historický priebeh toho, aká bola jeho cesta od jeho záchrany až k nám.

2016 je rok, kedy Shar pei klub Slovensko oslavuje 20 rokov existencie. Spoznajte ľudí ktorí pomohli svojou neúnavnou prácou a nadšením k tomu,
že sa dnes môžme tešiť z krásneho plemena, ktoré je na Slovensku zdravo etablované.

Autor videa Viera Staviarska
Fotografie FB a archív autorky.