Španielsky vodný pes

Prastaré plemeno z Pyrenejského polostrova, znovuobjavené v 80.rokoch 19.storočia v španielskej provincii Ubrique. Najhustejšia populácia je v Andalúzii, kde ho používajú ako strážneho psa a kde je od dávnych čias známy pod menom turecký pes.

Jeho vlastnosti, zvlášť osrstenie, sú prispôsobené striedaniu vlhkosti a sucha močaristého regiónu, čo ho robí mimoriadne vhodným strážcom a pomocníkom poľovníkov a rybárov v tejto oblasti. Plemeno však slúžilo najmä ako pastier a strážca stád oviec a kôz.

Novodobé využitie

Je to všestranne využiteľné plemeno, prispôsobivé naozaj na každý účel. V Španielsku sa využíva najmä ako pastiersky pes pri stádach kôz a oviec, slúži aj ako canisterapeutický pes, pes na vyhľadávanie drog a bómb, pomocník hasičov či rybárov v Španielsku, pri rybolovoch nosí a vyťahuje siete z vody alebo donáša ryby, pernatú zver z rybníkov. Takisto ho nadšenci pre agility, najmä v Anglicku, využívajú pre jeho rýchlosť ako agility psa. V posledných rokoch si ho ľudia kupujú do rodín už len ako spoločníka alebo ako krásneho psíka na výstavy. Stále sa však nájde taký, ktorý ho priučí horespomenutým psím športom. Je to radosť sledovať, ako dokážu pracovať s ľuďmi. Španieli ho prirovnávajú k Nemeckým ovčiakom, Border kóliám a Austrálskym ovčiakom v jednom.

Povahová charakteristika

Španielsky vodný pes je plemeno s priateľskou, vyrovnanou povahou vhodnou do každej rodiny. Dokážu sa veľmi upnúť na svoju rodinu, sú oddaní a verní. Sú neskutočne inteligentní, rýchlo a s radosťou sa učia nové povely. Fenky sú o trošku citlivejšie ako psíkovia, preto na ne netreba byť prísny. Toto plemeno naozaj pochopí to čo od neho vyžadujete. Ak už vlastníte jedného španielského vodné psa verte, že čoskoro si kvôli ich perfektnej povahe a ľahkej údržbe zaobstaráte ďalšieho. Hovorím z vlastnej skúsenosti.

Vzhľad

Je to rustikálny pes, na prvý pohľad neupravený, dredovitý, nevyčesaný, strednej výšky, trošku dlhšieho tvaru, s atletickou postavou, je veľmi dobre osvalený a prispôsobený na akúkoľvek činnosť. Výška od 40 – 48 cm, psíkovia sú vždy vyšší. Nemá viac ako 20 kg.

Zaujímavosti o plemene

Plemeno je vhodné pre alergikov, nakoľko nepĺznu a nesmú sa česať.

1-2x za rok sa môžu ostrihať strojčekom nahladko ku koži, inakšia úprava srsti nie je vhodná ani povolená.

Sú výbornými plavcami, radi plávu a srsť schne rýchlo, nakoľko nemajú podsadu.

Chvost môže byť dlhý ale aj prirodzene krátky tzv. bobtail. V Španielsku sa obvykle kupíruje.

360-spanielsky-vodny-pes-Pes-pre-zivot-sk

Pre koho sa nehodí

Ľudia s nedostatkom času, ktrorí neobľubujú prechádzky v prírode, alebo nechajú psíka na dvore a myslia si, že je tým všetko vyriešené.

Toto plemeno potrebuje dostatočnú socializáciu.

Autor: Viktória Kyseľová kontakt: www.kchps.sk