Autor: Mgr. Viera Staviarska, CHS Magic Sonet
Úhyn sučky počas, alebo hneď po pôrode, nízka mliečnosť, veľké množstvo šteniat, to je to, čo nás môže postaviť zoči-voči nočnej more chovateľa. A tým je umelý odchov šteniat. Každý v kútiku duše verí, že práve on nebude potrebovať podstúpiť takúto tortúru. Získavať informácie ako na to v čase, keď treba konať je neskoro.
Strava
Najhoršie je, keď šteňatá potrebujú náhradu materského mlieka hneď po pôrode. Prvé kvapky materinského – kolostrum, sú pre ich život veľmi potrebné, pretože obsahuje veľké množstvo protilátok. Tie ich robia neskôr odolnými pred chorobami. Tvoria ochranu do prvého očkovania, napomáhajú pri boji s infekciou.
Kým sa zorientujete v probléme, hlad novorodeniatok na malú chvíľu utíši aj 5%-ný roztok glukózy (voda a hroznový cukor). Ďalšie kŕmenie musí byť vysokohodnotné.
Možno vás v prvej chvíli napadne spásonosná myšlienka, nahradiť materinské mlieko suky mliekom kravským, či kozím. Nasledujúca tabuľka, ktorá bola uverejnená v príručke pre veterinárnych lekárov, napísanej odborníkmi z centra firmy Waltham pre výživu malých zvierat vás presvedčí o tom, že takáto náhrada by nebola vhodná. Nielen nedodá malému organizmu požadované látky, ale mohla by spôsobiť šteňatám vážne zažívacie problémy.
Z uvedeného vyplýva, že najideálnejšie by bolo nájsť pre šteniatka náhradnú matku. Informácie o možnej sučke, ktorá prišla o šteniatka alebo má dostatok mlieka na to, aby vyživila okrem svojich aj iné šteniatka a zároveň je aj v potrebnom období laktácie, by vedel veterinár, ktorý je v kontakte s chovateľmi. Oplatí sa skúsiť aj dať výzvu na sociálne siete.
Nádej, že sa vám podarí nájsť vhodnú náhradnú matku je malá, ale rozhodne stojí za pokus ju zháňať. Ďalšou záchrannou a dnes už aj dobrou voľbou je náhradné krmivo – náhrada materinského mlieka, ktoré je koncentrovaným zdrojom všetkých živín a energie, ktoré rastúci organizmus potrebuje. V dnešnej dobe je možné zakúpiť niekoľko druhov kvalitného náhradného materského mlieka pre šteňatá. Môže sa stať, že pri jeho podávaní začnú šteniatka hnačkovať. Skúste teda inú značku. Niektorí výrobcovia deklarujú, že mlieko obsahuje aj zložku, ktorá hnačky eliminuje.
Každý chovateľ má mať základné balenie náhrady materského mlieka už pred predpokladaným pôrodom, ktoré v prípade potreby môže okamžite použiť. Pri osirelých šteňatách nebudete mať čas behať po obchodoch a zháňať ho.
Pozor na záručnú dobu! Staré mlieko s rozkladajúcim sa tukom sa rovná zabitiu šteniatka! Staré zásoby teda neskladujte doma. Rovnako si overte exspiráciu pri nákupe. Pokiaľ mlieko aj s potrebným technickým vybavením máte, riaďte sa presne návodom na použitie. Zlou koncentráciou môžete spôsobiť hnačky, alebo zápchu.
A takýto valibuk bola Ida, keď mala 4,5 mesiaca.
Kŕmenie
Kŕmte zo začiatku každé dve hodiny – aj v noci. Interval postupne predlžujte. Prikrmovať inou stravou začnite ako pri normálne odchovaných šteňatách – približne na konci tretieho týždňa. Odporúčam postupný prechod na kašovitú stravu z granulí, ktoré sú pre tento vek určené. Nasýtené šteniatko medzi jedením spokojne spí. Počas kŕmenia stále sledujte prijímanie mlieka. Nevstrekujte mlieko do papuľky násilne. Pozor na vdýchnutie mlieka.
Aj uchopenie šteniatka pri kŕmení musí byť opatrné a musí evokovať prirodzené kŕmenie. Šteniatko držte v ruke tak, aby malo voľné predné končatiny.
Životaschopné šteňa počas kŕmenia robí s nohami pohyby, ako pri kojení ozajstnou matkou. „Vesluje“ a snaží sa masírovať pomyselný matkin struk. Nestláčajte bruško.
Poraďte sa s veterinárom, aké vitamíny môžete šteniatkam pridávať do krmiva. Využite každú takúto možnosť, aby ste zvýšili ich odolnosť a prosperitu.
Vyprázdňovanie
Umelo odchovávané šteniatka potrebujú okrem plnohodnotnej stravy aj veľkú starostlivosť o vyprázdňovanie, teplotu prostredia a hygienu.
Novorodeniatka si nevedia regulovať telesnú teplotu, preto v krabici, či košíku, kde ich máte uložené, musia mať výhrevnú podušku. Pozor, rovnako škodí vysoké zahriatie. Zo začiatku šteniatka len spia a pohybujú sa málo. Neskôr zabezpečte priestor, aby si pri lození neublížili.
Hneď po nakŕmení potrebujú šteniatka jemnú masáž podbruška a genitálií. Je to životne dôležitý úkon, ktorý musíte robiť dôsledne a pravidelne. Napodobí sa tak olizovanie matky, ktoré vyvoláva reflex vyprázdňovania. Bez toho by šteniatko nemočilo, ani nekalilo. Táto masáž sa musí stať samozrejmosťou do veku 3 týždňov, kedy sú šteňatá schopné vyprázdňovať sa aj samé.
Hygiena
Masáž sa robí navlhčenou vatou (teploty tela) alebo jemným dotykom ukazováka. Hneď po vyprázdnení je potrebné šteňa očistiť. Zvyšky moču či výkalov spôsobujú infekcie a zápaly. Pokiaľ by ste si niečo podobné všimli, venujte väčšiu pozornosť hygiene. Zapálené miesta okolo konečníka či na labkách ošetrite masťou Aviril H. Priaznivo pôsobí aj sprey – pena Panthenol. Nezabudnite, že matka venuje pozornosť aj labkám, či hlavičke.
Ivan, hrdý šampión. Tiež umelo odchovaný.
Šteniatka zo začiatku vykonávajú svoje biologické potreby na rôznych miestach. Osvedčuje sa preto na vystlanie priestoru použiť podložku, ktorú zakúpite v zdravotníckych potrebách alebo drogériách. Je to ľahko vymeniteľná savá podložka (používa sa aj pri nevládnych ľuďoch v zdravotníctve, alebo do detských postieľok).
Ste najdôležitejší
Umelo odchovať šteniatka je veľmi náročné. Pripravte sa na to, že okrem množstva umelého mlieka a rôznych technických, či zdravotných pomôcok, budete potrebovať veľa vlastnej energie a vôle. Pokiaľ sa vám to podarí, budete mať dobrý pocit nielen zo šteniat, ale aj sami zo seba. Nie každý to dokáže. Poznám chovateľa, ktorý všetky šteňatá utopil na tretí deň, lebo ako mi povedal, nechcelo sa mu k nim v noci sústavne vstávať. Smutné.
A na záver niečo na povzbudenie. Námaha stojí za to. Sama som umelo odchovala celý „I“ vrh v mojej chovateľskej stanici Magic Sonet. No, sama, ako sama…Striedali sme sa pri nich všetci ja, manžel, moja mama, otec…mali sme PN, rozdelili sme si služby, padali z nôh pri nich… Nepoznali sme doma, čo je deň a noc. Ivan a Idu Magic Sonet sú z umelého odchovu. Nikdy sa nenapili materinského mlieka. Ich matka uhynula hneď po pôrode. Ivan a Ida sa stali prvými slovenskými junior šampiónmi zo slovenského odchovu. Ida je matkou krásnej Máše a babkou Marušky, ktorú už poznajú aj súčasníci, hlavne prostredníctvom Olinky aj jej potomkov. No nebola by to škoda dať vtedy prednosť sladkým snom? Verte mi, stojí to za to!
Videá sú na inšpiráciu.
- Šteniatkam vložte do pelechu tikajúce hodiny. Budú im pripomínať tlkot matkinho srdca.
- Na krátku chvíľu môžete použiť aj bio lampu na dezinfekciu kože.
- Často čistite ležovisko. Dezinfikujte v praní Savom alebo Chiroxom.
- Aj keď sú šteniatka odchovávané umelo, dôsledne odčervujte!
- V nutnom prípade na veľmi krátke obdobie môžete šteniatka nakŕmiť náhradou kojeneckého mlieka Beba 2. To kúpite v lekárni, alebo v potravinách. Má veľmi priaznivé zloženie.
- V prípade zápchy či boliestky bruška, podajte harmančekový čaj.
- Aj umelo odchované šteniatka pociťujú smäd, aj tu pomôže harmančekový vlažný čaj.
- Dajte si záležať na teplote stravy. Telová teplota je správna. Ináč môžete spôsobiť katar-studenou, alebo podráždenie slizníc či žalúdka horúcou stravou.
- Veľmi vysoká teplota v izbe môže šteniatka dehydratovať.
- Veľmi chúliace sa šteniatka asi nebudú pociťovať príjemnú vhodnú teplotu. Odsledujte ju.
Poznámka redakcie: pošlite nám vaše fotografie, ako ste vy kŕmili šteniatka.