Pôvod tohto nádherného poľovného psa striebrosivej farby s jantárovými očami je aj dnes zahalený veľkou neznámou. Jeho systematický chov je doložený od prelomu 18. a 19. storočia a to na dvore weimarského veľkovojvodu Karola Augusta odkiaľ pochádza aj jeho názov „Weimarský“. Využívaný k lovu veľkej zveri ako napríklad jeleňov a diviakov.
Krajina pôvodu: Nemecko
.
Pôvodne použitie
V súčasnej dobe poznáme dve varianty weimarských stavačov, ktoré sa od seba odlišujú iba dĺžkou srsti: Weimarský krátkosrstý stavač a weimarský stavač dlhosrtý. Aby bola informácia úplná, netreba zabudnúť na hrubosrstých weimarských stavačov, ktoré sa v niektorých vrhoch rodili. Táto forma srsti nebola krajinou pôvodu nikdy uznaná, čoho využil nestor slovenskej poľovníckej kynológie pán Koloman Slimák a spolu so svojimi spolupracovníkmi túto variantu srsti doviedli až k uznaniu samostatného plemena – naše národné plemeno – Slovenský hrubosrstý stavač.
Základ chovu weimarských stavačov na Slovensku v povojnovom období položil pán Koloman Slimák, ktorý v roku 1954 doviezol od vtedajšieho poradcu chovu z Rakúska prvý chovný pár výmenou za maďarské stavače a pán Jozef Kralovič z Devínskej Novej Vsi.
Novodobé použitie
Weimarský stavač je v prvom rade poľovný pes, a preto sa využíva najmä pre tieto účely. V súčasnej dobe sa využíva najmä pri poľovačkách na drobnú zver teda pri poľovačkách na zajace, bažanty a divé kačice, ale výborne sa uplatní aj pri takzvaných dohľadávkach srnčej zveri. Pokiaľ sa však niekto nechce venovať poľovačke môže weimarského stavača výborne využiť aj na nepreberné množstvo iných aktivít ako napríklad agility, frisbee, coursing a podobne až po prípadný výcvik obrany a záchranárskych prác.
Weimarský stavač je vynikajúci rodinný spoločník, spravidla veľmi trpezlivý a ohľaduplný k deťom najmä žijúcim s ním v jednom dome. Celú rodinu berie ako svoju svorku a miluje stály kontakt s ňou. Je aj veľmi dobrý a pozorný strážca.
Povahová charakteristika
Weimarský stavač je povahovo vyrovnaný pes s loveckou vášňou. Je to všestranný, ľahko ovládateľný a náruživý, poľovne upotrebiteľný pes systematického a vytrvalého hľadania. Je spoľahlivý vo vystavovaní ako aj v práci vo vode. Vyniká najmä v práci po výstrele ako je držanie stopy, dohľadávanie a prinášanie a taktiež svojou vrodenou ostrosťou.
Weimarský stavač je vynikajúci rodinný spoločník, spravidla veľmi trpezlivý a ohľaduplný k deťom najmä žijúcim s ním v jednom dome. Celú rodinu berie ako svoju svorku a miluje stály kontakt s ňou. Je aj veľmi dobrý a pozorný strážca.
Vhodný
Plemeno je vhodné len pre aktívnych ľudí. Weimarský stavač miluje a potrebuje veľa pohybu. Prechádzka mu ale spravidla nestačí. Ako hovoria skúsení chovatelia „weimar potrebuje okrem pohybu zamestnať aj hlavu“ – či už výcvikom, alebo akoukoľvek hrou až vtedy bude spokojný. Plemeno je vhodné na celoročný pobyt vonku (na zimu s dobre zateplenou búdou), ale aj pre pobyt v byte.
Nevhodný
Plemeno nie je vhodné pre neaktívnych ľudí a ľudí s nedostatkom času, ktorí by ho nechali vyrastať bez kontaktu s ľuďmi a okolím. Pri plemene je dôležitá socializácia.
Autor: Ing. Ladislav Březina, predseda klubu
Foto: archív autora
Kontakt: www.weimar.sk