Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny. Pochádza z Walesu vo Veľkej Británii. Údajne existujú vo Walese už tritisíc rokov.

Krajina pôvodu

Spojené kráľovstvo, Veľká Británia.
Skupina FCI – I ovčiarske a pastierske psy, sekcia ovčiarske psy /psy bez skúšky z výkonu, číslo štandardu 38.

Pôvod

Pôvodne bol chovaný na farmách na pasenie oviec a dobytka. V súčasnosti je chovaný ako spoločenský pes, využíva sa aj na canisterapiu, agillity, pasenie, obedience, dog dancing a iné športy. Je výborný strážca, veľmi dobre reaguje na diane v svojom teritóriu, je všímavý – hlasne šteká kým sa pán nepresvedčí čo sa deje.

Použitie

Pri svojej neveľkej postave sa zmestí všade, dobre znáša cestovanie a napodiv aj dlhé výlety. Pri správnej socializácii od mladosti sa dobre znáša s cudzími psami, inými zvieratami a deťmi. Veľmi dobre sa cvičí, rýchlo sa učí, dobre si pamätá. Má výbornú dlhodobú pamäť, preto pri cvičení nevyžaduje memorovať naučené cviky. Niekedy má sklon k “paseniu ľudí“ – štípaním do piet /päty/ na nohách, čo sa dá ale ľahko odstrániť dôslednou výchovou.
Dá sa chovať v byte, dome, aj vonku, vadí mu však trvalá samota v koterci na konci záhrady.
WCC je nízky psík so vztýčenými typicky veľkými uškami a s prirodzene dlhým huňatým chvostom.

Základné miery a znaky

Veľkosť – v kohútiku 26 – 31 cm, váha 14 – 18 kg /sučky menej/
Farebné variety – hnedá s žíhaním a bielymi znakmi, čierna so žíhaním, červená, sobolia, trikolor, blue merle – všetky farby s alebo bez bielych znakov. Biela farba by u plemena nemala prevládať. Zvyčajne majú biele sfarbenie na krku, hrudi, papuli, bruchu, koncoch nôh, na konci chvosta a lysinku v strede hlavy – ztv „írsky znak“.

Zdravie

Srsť je nenáročná na údržbu, samočistiaca, v zime s hustou podsadou. Priemerný vek je cca 12 rokov. Z hľadiska zdravotného treba dávať pozor na skoky z výšky, chodenie po schodoch kôli chrbtici. Odporúča sa vyšetrenie na dyspláziu bedrových a lakťových kĺbov, PRA vyšetrenie očí a DM test.

Povaha

WCC je veľmi inteligentný psík, ktorý je síce nízky, ale s veľkou silou, vytrvalosťou a živosťou a sebavedomím.
Na záver sa dá opis plemena zhrnúť nasledovne – robustný, dlhý, nízky, pevný, inteligentný, pohyblivý, živý pes vždy jeden level pred majiteľom.

Ako sa mu darí na Slovensku

U nás je zatiaľ toto plemeno veľmi málo rozšírené, nie je to módny pes. Na Slovensku boli prvé exempláre dovezené až začiatkom roku 2006. V súčasnosti sú psy a fenky tohto plemena dovezené zo zahraničia – Česko, Anglicko, Poľsko, Dánsko. Majitelia psíkov sú združení v klube Welsh corgi club Slovakia, informáciu o šteniatkach podáva poradkyňa chovu 
MVDr. Angela Kováčová

Viac informácii na stránke klubu: www.welshcorgi-club-slovakia.sk

Autor: MVDr Eva Mrvová
Použitá literatúra: O plemene WELSH CORGI /Peter Repka, Selma Jacková/
Foto: autorka článku a Milada Krchnavá