Welsh springer spaniel

Najstaršia zmienka o španieloch údajne pochádza zo Zákonníka kráľa Walesu z roku 948, podľa ktorého si v tých časoch španiela vysoko cenili ako loveckého psa. Jeho cena zodpovedala cenne kvalitného jazdeckého koňa a za jeho usmrtenie sa vyberala vysoká pokuta. Je to pochopiteľné, keď si uvedomíme, že strelné zbrane neexistovali a  pes bol jediným prostriedkom na zaobstarávanie potravy prostredníctvom lovu.

Krajina pôvodu:  Británia /Wales

Pôvodné použitie

Vyháňanie a prinášanie predovšetkým pernatej zvere. Pretože obyvatelia Walesu a časti Bretónska patrili pôvodne ku keltským kmeňom, ktoré obývali skoro celú západnú Európu, niektorí autori sa domnievajú, že existuje úzky vzťah medzi welsh springer spanielom a bretónskym španielom. Správny predpoklad je to iba v tom prípade, ak „psy na vtáky“ sa doviezli na Britské ostrovy z Francúzska už v rannom stredoveku.

Pri  hľadaní pôvodu anglických poľovných psov sa stretneme s menom Johanes Caius. Bol to osobný lekár anglického kráľa Eduarda VI. a neskôr kráľovnej Márie Alžbety. Na objednávku zurišského priateľa, právnika a lekára Courada Gesnera, napísal okolo roku 1555  slávnu knihu encyklopedickú O anglických psoch, ich rozlišnostiach, plemenách, povahách a vlastnostiach, ktorá obsahuje najvýznamnejšie údaje o histórii welsh springer spaniela.

Novodobé využitie

Poľovný pes, jeho špecialitou je vyháňanie a prinášanie pernatej zveri. Čoraz viac sa uplatňuje ako spoločenský pes so širokým záberom využitia od  agility po všetky ostatné športy so psom.

Povahová charakteristika

Plemeno je vhodné ako spoločník pre ľudí, ktorí majú radi pohyb. Je  však veľmi prispôsobivý a ak je váš život spojený napríklad len s prácou na záhradke, alebo ste mestský typ – rád sa prispôsobí. Čo  potrebuje  je život uprostred rodinného diania. V koterci bude nešťastný.

 

Je veľmi inteligentný, veselý, milý, priateľský a živý pes, občas svojhlavý.  Welsh je vďačný, ak sa mu venujete. 

Má veľmi rád prechádzky, kde sa vie výborné vyblázniť. Dobre vychovaný jedinec je poslušný a poddajný. Welsh má vrodenú náklonnosť k vode.

Keď príde k vám niekto neznámy a  keď cíti nebezpečenstvo – šteká – ale viac od neho nemôžete čakať. Výchova tohto plemena je pomerne nenáročná, aj keď sa vám občas zdá, že pri plnení povelov  ho práve ranila náhla hluchota. Dôležité je  byť pri výchove dôsledný. Miluje pochvalu a tresty mu stačia verbálne. Tvrdá výchova napácha len zlo.

Doporučujem pravideľnú  starostlivosť o srsť a uši.

Na čo je vhodný

Plemeno je vhodné do bytu ako spoločník, ale celé roky sa používal na prácu v revíri, ktorá ho robila šťastným. Jeho špecialitou je vyháňanie a prinášanie pernatej zvere.

Je priateľský ku všetkým, ktorí sú ochotní sa mu venovať. Spolužitie s deťmi je bezproblémové, vždy si vie nájsť svoje miesto v domácej svorke. Je šťastný keď mu dáte príležitosť vybiť si svoju energiu. A keď potom na vás môže pozerať spopod stola je absolútne v siedmom nebi.

Na čo sa nehodí

Celoročné umiestnenie v koterci bez možnosti komunikácie s domácimi. Nevhodné je aj obmedzenie pohybu na pohyb len v miestnosti, alebo okolo paneláku.

Autor: Mgr. Jana Janek poradca chovu,
foto: archív autorky

Kontakt: https://www.jankinazahrada.sk